Citat:
Ursprungligen postat av
Kulturmarxist
Vansinnigt rolig sketch om Emil Helleredus TV4 "avslöjande" som gav guldspaden av DNs läsekrets på Södermalm. Detta visar hur extremt löjliga och framförallt desperata de är. Guldspadens jury måste vara drogmissbrukare.
https://youtu.be/5bhJSoVkDhs?si=xtp8UM7X01P4Vcvw&t=38
Jag tyckte inte riktigt om klippet. Det var lite IQ 80, alltså det saknades ju helt och hållet finess. Hur som helst var budskapet sant.
En fråga jag ställer mig emellanåt är vilka som faktiskt betalar för DN, SvD, Aftonbladet, Expressen m. fl. Det vore intressant med lite statistik. Alla fyra av dessa tidningar producerar sån skit att det är svårt att förstå att någon läser artiklarna - än mindre betalar för att läsa dem.
Till och med i min lokala dagstidning är varenda artikel numer låst och varje rubrik clickbait - till och med brottsrelaterade artiklar, i stil med "det oväntade fyndet i familjeparken." En totalt intetsägande rubrik, förstås. Vill man vet vad man funnit, och vilken park i staden det rör sig om, då får man minsann betala.
Gammelmedia är redan dött sedan några år. Det kommer dock inte gå i konkurs på länge. Judarna i Bonnier och Schibsted kommer så klart fortsätta ösa in pengar för att hålla igång propagandamaskinen även om den går med förlust.