Helena Giertta skriver en tårdrypande krönika om arbetsförhållandena för dagens journalister.
Citat:
Ursprungligen postat av Helena Giertta
Det kom ett brev. Det var ett sorgset mejl om en älskad tidning som förstörts. Där arbetsmiljön försämrats och arbetsglädjen försvunnit.
Enligt den arbetsmiljöenkät som Journalisten tagit del av, är brevskrivaren inte ensam. Efter många år av nedskärningar på personal, enorma satsningar på att alla ska göra nytt och allt, men där få positiva resultat kan visas upp, märks det nu på personalen inom Mittmedia. Folk orkar inte längre, de känner ingen uppskattning för vad de gör, och de förväntas bara producera ännu mer.
Det är inte roligt att vara journalist i dagens Sverige alltså, med ständiga nedskärningar, otrygga anställningar, ökad stress, ökad arbetsbörda, minskat inflytande, minskat förtroende och obefintliga möjligheter att förbättra sin arbetssituation.

Rätt åt dem
Citat:
Ursprungligen postat av Helena Giertta
Papperstidningarna inom Mittmediakoncernen tappar mer än vad alla andra lokaltidningar gör i upplaga. Flera tappar tvåsiffrigt, över tio procent. Detta gäller framförallt de gamla Mittmediatidningarna i norr. Samtidigt står papperstidningarna fortfarande för över 90 procent av intäkterna. Få förvånas tyvärr över tappet. När det inte längre finns något att fylla tidningarna med, när de är lövtunna och dessutom innehåller gamla nyheter, ja vad ska man då betala dyra prenumerationer för?
Precis det som denna tråden har förutspått i flera år händer nu alltså och journalisterna har panik.
Citat:
Ursprungligen postat av Helena Giertta
I stället satsas det stort på live, det ska ju enligt siare vara det som gäller i framtiden. Men några pengar finns det i nuläget inte att tjäna där heller. Ändå tvingas multijournalister ut för att livesända ibland helt meningslösa händelser. Och då finns ingen som kan skriva ihop nyheter eller reportage till den tidning som står för hela kostnaden.
Är det någon som på allvar tror att live-TV är framtiden för journalistik? Snarare då sociala medier som Twitter, YouTube, Reddit, Facebook och Flashback där nyheter sprids mycket fortare och man själv kan välja sina källor och kommentera.
Känns mest som att live är ett desperat dödsryck från gammelmedia. Den sista tarmtömningen av ett redan dött och kallt lik.
Citat:
Ursprungligen postat av Helena Giertta
Men upplagetappet är inga problem, svarar koncernledningen. Det är inte akut, utan följer en trend.
Inte akut ... driver de med oss? Eller är planen att Mittmediatidningarna ska försvinna?
Ja? Klart som fan det är planen och har varit planen i flera år! De plundrar tidningarna på de sista slantarna innan de helt går under för att aldrig igen återuppstå. Hur kan man vara en av de mest inflytelserika och välbetalda journalisterna i Sverige och agera chockad och förvånad över tanken att papperstidningen kommer försvinna?? Är hon efterbliven på riktigt?
[QUOTEHelena Giertta]Förtroendet för cheferna verkar kört i botten. Misstroendeförklaringen Mittmedia-klubben nu lämnar är ett tydligt bevis för det. Det är dags för den nya koncernledningen att kavla upp ärmarna och styra skutan rätt igen. Börja med att lyssna på personalen, och läsarna.[/quote]
Ingenting kommer göras för det finns ingenting att göra. Tidningarna kommer gå under inom några år. Alla verkar har accepterat detta utom just journalisterna, och däri ligger väl roten till deras ständigt sjunkande förtroendesiffror.
https://www.journalisten.se/ledare/driver-de-med-oss