2005-03-22, 23:25
  #1
Medlem
Min store favorit inom den växande kategorin "Tv-kockar" är fortfarande fyllskallen Keith Floyd.
Glömmer aldrig, när han i ett program lagade mat i en stor jäkla "bytta/hink" och förklarade inför kameramannen att "detta är ingenting för måttfixerade" att ta efter.

Jag är likadan, struntar i exakta måttangivelser som finns i receptböcker, utan höftar på känn istället.

Hur gör ni själva?
Citera
2005-03-22, 23:41
  #2
Medlem
Queen Ls avatar
Höftar alltid.Förutom då jag bakar småkakor,det kan sluta illa .
Citera
2005-03-23, 00:20
  #3
Medlem
StigAllans avatar
När det gäller exotiska recept med för mig ej ofta använda kryddor så måttar jag jävligt ofta.
Finns inget tristare än sönderkryddat käk.
Men avsmakningsfasen finns som alltid kvar och då kan man variera fritt så länge man törs.
Citera
2005-03-23, 16:13
  #4
Medlem
Olja och smör brukar jag måtta någotsånär, fettdrypande mat är ungefär lika spännande som sönderkryddad food.
Citera
2005-03-23, 16:19
  #5
Medlem
danbanans avatar
Ju säkrare man är på matlagning desto mindre måttfixerad blir man?
Så har det iallafall varit för mig. I början var jag "måttslav", men nu kan jag måtta lite hipp som happ, och det blir oftast bra, förutom när man gör kakor dvs...då är "måttslaven" tillbaka
Citera
2005-03-25, 22:49
  #6
Medlem
Motvilligs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av danbanan
Ju säkrare man är på matlagning desto mindre måttfixerad blir man?

Förmodligen. En bekant till mig fick utstå en del hånflabb när han i början av sin matlagningskarriär mycket noga mätte upp vattnet till pastan. Ännu mer skrattade jag när han köpt majskolvar på burk och skulle mikra dem. Han stod och läste på burken en stund, blev röd i anskiktet och slängde sen hela burken i soporna. "Vad är det för jävla dumhuvud som skrivit instruktionen!? Hur fan skall jag kunna veta hur mycket lite vatten är!?" Killen var nog tretton, fjorton på den tiden.
Citera
2005-03-25, 23:20
  #7
Medlem
Deannas avatar
Lagar sällan efter recept, utan kör på och känner på konsisten och smak om det blivit rätt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in