Ett tips är att kastrera henne. Du vill inte ha en honkatt som löper i ditt hus, dessutom inte en utekatt. Då kan du räkna med en eller två kullar med kattungar om året, vilket antagligen skulle vara lagom lätt att bli av med. Vi vill ju inte ha fler hemlösa katter, eller hur? Dessutom rätt jobbigt om man nu inte väljer att kastrera henne utan kör med p-piller istället... Billigare och smidigare för alla med vanlig kastration.
Och känner du dig frikostig, köp inte torrfodret du kan få på din lokala matbutik, den är inte bra för katter, massa tillsatser som inte är nyttiga, min katt blev allergisk mot något p.g.a sådan foder, så nu måste vi köpa enbart allergifoder som går på 800 spänn á 5kg... Köp hellre Royal Canine eller Hills-foder, finns hos veterinären. Lite dyrare, men ack så mycket nyttigare för katten!
Ang. rumsrenheten har du redan fått många bra svar

Och avmaska henne med jämna mellanrum, en gång i månaden de tre första gångerna, sen kanske var sjätte månad. Även vaccinsprutor behövs då hon är utekatt, för att skydda henne mot eventuella dödliga sjukdomar som tyvärr förekommer.