2012-07-20, 11:10
  #1
Medlem
Hej,

Jag skulle behöva en filkonverterare som är hyffsat snabb. Har kollat runt på olika online konverterare men dom är så otroligt långsamma. Jag ska konvertera filer från avi till mp4.

Nån som har tips?
Citera
2012-07-20, 11:13
  #2
Medlem
MegaSkurts avatar
http://www.videolan.org/vlc/
Citera
2012-07-20, 11:28
  #3
Medlem
Malewhales avatar
Det går rätt långsamt hur du än går tillväga (om du inte har råkat trycka in en SSD i din dator). Så länge du inte ska konvertera enormt stora filer kommer du inte att märka någon riktig skillnad mellan program. Ta något som fungerar bara.

Om du ska kika på klippen i datorn rekommenderar jag VLC som killen ovanför. Om de ska föras över till t.ex en iPad blev jag nyligen rekommenderad av en annan Flashbackare om appen avPlayerHD. Kostar 22 pix men ska spela det mesta man kastar på den.
Citera
2012-07-20, 18:35
  #4
Medlem
Grejen e att ja har avi filer på datorn som jag vill göra om till mp4 så ja kan lägga in dom i itunes o sen föra över dom till min iphone.
Citera
2012-07-20, 18:37
  #5
Medlem
tzjs avatar
Handbrake.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in