Citat:
Ursprungligen postat av TheVeldt
Hallå! Behöver hjälp med att hitta det bästa alternativet för mig då UL's hemsida är riktigt omständig. Jag ska börja studera i Uppsala i höst, kommer kunna sova där hos en vän efter sena kvällar men kommer för det mesta att bo i Stockholm, där jag även studerar heltid (och prio är Sthlm). Därför kommer jag nog inte pendla varje dag till Uppsala, kanske någon gång eller två i veckan. SL kort tänker jag ändå köpa.
Är det mer värt att köpa engångsbiljetter för studenter till upptåget? Av den omständiga ul.se fick jag fram att det kontant skulle kosta 27kr för en student om man redan hade SL kort för en enkel resa upplands väsby - uppsala c, kan det stämma?
Det tar cirka 30 min från min bostad till Upplands Väsby och 15 min till T-Centralen och då min tid är ytterst dyrbar kanske SJ är ett bättre alternativ? Tack på förhand!
Från väsby till uppsala tar det ca 27 minuter, vi kan räkna med 30 för enkelhetens skull. Från ditt hem till uppsala tar det då ca 60 minuter. t-centralen till uppsala tar ca 40 minuter, vilket betyder 55 minuter totalt. Så titta istället på passande avgångar och när byten passar ihop.
Hos UL så kan du, i ul-center, köpa ett häfte med förköpsbiljetter. 10 biljetter för 400 kronor. Att det skulle kosta 27 kronor kontant hittar jag inte. Vad jag förstått (som pendlare med detta alternativ) är att ungdomar får åka på studentbiljetter, men studenter får inte åka på ungdomsbiljetter. Har du fyllt 20 så får du vackert lösa vuxenbiljett.
SJ däremot så kostar det ca 70 kronor enkel resa om du köper i automater på stationen, eller så förköper du 10 resor som är giltiga i 30 dagar, och kommer ner på 50-60 kronor resan.