Citat:
Ursprungligen postat av
Thekrash
Läs vad jag skrivit en gång till.
LD har sagt att hon tycker Jeffery Dahmer var en av de sexigaste männen hon sett. Det låter som hon tänder på seriemördare. Det är det som är fucked. Hon gick på soc och satt och brevväxlade med flera seriemördare i USA, skickade bilder på sig själv och tog ett pseudonym-namn i den vevan efter en seriemördare. Du kan ju försöka normalisera att de flesta människor gör så?
Att det finns intresse bland folk som kollar på serier om seriemördare och lyssnar på poddar om true crime håller vi med varandra om. Men jag tror inte dessa människor beter sig som LD kring det nej.
Det är många som tycker så, framförallt i staterna där fångar är en större grej. Om du vill hitta bevis på att hon är sjuk i huvet kan du väl anstränga dig mer än att hon tyckte Dahmer var sexig för 20 år sen. Många, kanske de flesta tycker seriemördare är intressanta, och det tar sig uttryck på olika sätt. Vissa kollar på dexter, andra hänger på internetforum eller försöker prata med mördare för att se hur de tänker och känner. Hon är absolut knappast ensam.
Sen har hon ju mjölkat ut varenda droppe ur det där intresset i många år för att göra sig intressant. Hon har väl inte skrivit brev till någon på en mansålder och ingen vet väl direkt hur mycket växlande det var i det farliga intresset. Jag tror det var mycket för att få namn om sig att vara crazy spännande och galen och farlig, vilket uppenbart fortfarande stämmer.