2012-06-23, 14:00
  #1
Medlem
hej är så att jag ska göra mitt första vin och tänkte beställa allt från humle.se

är det någon som handlat där förut och är dem bra på leveranser?
sen tyckte jag det stod luddigt om dhls leverans metoder.

vill bara hämta ut min beställning på ett servicepoint ställe och undrar vad man ska ta för leverans metod dhl paket, eller dhl paket med avisering?

hittar även ingen oschele-mätare som behövs under jäsning är det någon som vet om humle.se har det?

tack på förhand!
Citera
2012-06-24, 22:53
  #2
Medlem
Thuures avatar
Humlegården är suveräna, använder alltid dem när jag beställer ingredienser för att brygga öl på. De skickar fort och är mycket trevliga. När det kommer till DHL ska du välja "DHL Service Point". Då kommer paketet till närmaste utlämningsställe och du får en avi på SMS. Det korrekta namnet för en Oechslemätare är Hydrometer, vilken finns här: http://shop.humle.se/utrustning/matn...100-och-250-ml. Rekommenderar även att du köper ett mätrör: http://shop.humle.se/utrustning/matn...ydrometer-8020.
Citera
2012-06-25, 00:53
  #3
Medlem
Jag kan endast hålla med föregående talare, har under ett 30-tal leveranser endast haft strul med humle en gång, och då berodde det på deras lagerbyte, och även detta löstes snabbt och utan problem.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in