2012-06-21, 22:12
  #1
Medlem
Guitarsmokes avatar
5 anlagda bränder på Hissingen ikväll. Någon som vet något mer?

http://www.gp.se/nyheter/goteborg/1....er-pa-hisingen

Räddningstjänsten:
Citat:
...jag kan bara säga att det har brunnit på fem ställen längs Norrleden i kväll. Vi hade en bilbrand vid Holmvägen i Säve, två bränder till i terrängen i närheten och så en brand i otillgänglig terräng i närheten av Volvo.
Citera
2012-06-21, 22:59
  #2
Medlem
Zeeis avatar
Hisingen?
Citera
2012-06-21, 23:20
  #3
Medlem
Guitarsmokes avatar
Ja, just det... Hisingen
Citera
2012-06-21, 23:38
  #4
Medlem
KarlDenMindres avatar
Oväntat att det hände i Biskopsgården. Kan inte polisen samla ihop lite folk, ta varandra i händerna och sjunga "We shall overcome". Det borde få slut på otyget.
Citera
2012-06-22, 00:02
  #5
Medlem
KlisterKarlsons avatar
Det beror väl som vanligt på att någon nyutexaminerad och (fortfarande) idealistisk polis pratat med fel snorungar så att dessa känt sig förnärmade.

Så fort polisen gör någon form av (självklart helt berättigat) ingripande i vissa stadsdelar så "hämnas" de små bruna terroristerna genom att elda.

NÄR skall polisen lära sig att våra nya herrar står över lagen?
Svensk polis kan ju givetvis inte ägna sig åt att beivra brott som begås av invandrarungdomar, det är ju ren rasistiskt att sätta dit dom för brott. Svenska lagar är ju bara trams och inget som en riktig muslim behöver bry sig om.

/KK
Citera
2012-06-23, 06:59
  #6
Medlem
ellefanning1s avatar
helt sant som ovan blattar får bete sig hur somhelst för det är ju "synd om dom"
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in