Citat:
Ursprungligen postat av Flux-
På jobbet såg jag en rabattkupong ligga på bordet som tillhörde en annan. Tänkte inte så mycket på de och vips så låg den i min ficka. Är verkligen ingen kleptoman eller sån som person överhuvudtaget så blev rätt förvånad över mig själv men tänkte inte så mycket mer på det.
5 dagar senare hörde jag att personen den tillhörde pratar i telefonen och det lät exakt som att det var riktat åt den som tagit kupongen och att personen pratade med min chef.
Har varit nojjig över att jag på något sätt åker på konsekvenserna även om det handlar om en ganska liten grej. Vill inte få något onödigt på mig som jag kommer få ångra.
Tänkte kolla ifall även om ingen såg det hända och jag nekar men att dom sätter fingret på att det var jag och dom gör någon form av granskning, hur långt kan dom gå då? Använde kupongen efter jobbet och det står på banken att jag handlat med kort där. Kan de ta reda på vart affären gjordes? (kupongen gällde bara på ett ställe)
vad skulle ni gjort?
så du stjäl av dina jobbarkompisar du?
Ja dom kan spåra via kortköpet, men om dom sen lägger ner så mycket jobb på ett litet belopp är en annan sak
Du kan få en varning, eller så kan du få sparken för stöld, det beror på vilken policy företaget du jobbar på har
En del företag polisanmäller alla stölder, en del företag löser det intern.