2012-06-18, 00:40
  #973
Medlem
SuckItUps avatar
Rätt intressant med tanke på vild varg vs varg i fångenskap! Skrevs 1821 i samband med att Varg dödat människa.

"Vad som ägde rum i trakten av Gysinge år 1821 har ingen relevans i frågan om vargens farlighet för människan, men visar i stället på vilka olyckor människor i sin okunskap kan ställa till med.

Gysinge vargen var unik genom att den var uppfostrad i fångenskap och därför saknade den rädsla för människan som dom flesta andra vilda djuren har.
Därtill kommer att den inte hade lärd sig att jaga under sin uppväxt och när det blev dåligt med vilt i skogarna denna vinter, fick svårt att skaffa sig mat. Därför drog den sig närmare och närmare till människornas bostäder tills den olyckliga vinterdagen 1821 då den dödade det första människa."
Citera
2012-06-18, 00:40
  #974
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Highonglue
Att djur av olika arter kan vara farliga är inget nytt, så att olyckor händer när man hanterar vargar är egentligen inte märkvärdigare än när olyckor sker med kossor, elefanter, ormar, hajar, hundar, schimpanser eller hästar även om vissa anser så vara fallet.

Vad gäller riskerna med vargen, som ibland påstås vara ett oerhört farligt djur, så bör givetvis i rimlighetens nämnas att det trots att det finns många miljoner vargar av olika underarter runt om på vårt klot så är de olyckor som sker oerhört lätträknade. I Europa finns och har det som exempel de senaste 50 åren funnits över 25 000 vargar och de allra flesta av dessa finns och har funnits i mycket mer tätbefolkade områden än här hemma, människorna där lever alltså mycket närmre vargen än vad vi gör, och det har trots detta inte skett en endaste dödlig vargattack mot människor i nämnda världsdel under nämnd period.

En annan intressant iaktagelse när vi är inne på ämnet risker är att det är större risk att dö av ett blixtnedslag, i en flygolycka, av ett nedfallande träd, i en hjärtinfarkt, av ett bistick eller av en brand i hemmet än att ens bli attackerad av ett rovdjur, och då än mindre en varg, och det oavsett var på vårrt klot du befinner dig.

Kontentan av detta är att de som ränner runt och är rädda för varg och snackar om vargar som äter barn bör ta och göra en ordentlig riskanalys, och om de trots de resultat denna ger ändå anser gråben är en fara för vårt välfärdssamhälle så bör de bosätta sig i en säker betongbunker och hålla sig där eftersom det allra mesta i vårt samhälle medför enormt mycket större risker än vad detta vilda djur trots allt gör.

Det bör också nämnas att hänvisningarna till de dödsfall som skedde på 1800-talet är intressanta men lika lite som jämförelserna med vargattacker i Indien går att applicera på vårt samhälle eftersom de levde, och i Indien lever, i ett samhälle som helt saknar den infrastruktur och de kommunikationsmöjligheter vi har i det trots allt moderna land vi lever i. Att till fots ensam tvingas traska miltals i totalt mörker på små stigar och vägar i rovdjurstäta skogslandskap hör knappast till vanligheten för dagens svenskar även om vissa tycks tro så. I indien delar det stora flertalet av de otroligt fattiga som attackerats av deras inhemska typer av varg, vilkas beteende skiljer sig drastiskt från våra, sina födosök med vargen på bland annat soptippar.

Avslutningsvis så skall också nämnas att de s.k "fakta" som ofta hänvisas till från vargmotståndare härrör från kyrkböcker på 1600, 1700 och 1800-talen, kyrkböcker som förutom vargattacker också talar om människor som bergtagits av troll, bränts som häxor, tagits av näcken och dött av andra spännande orsaker. Så hur tillförlitliga dessa "fakta" är kan ju var och en av er grunna lite på. Man kan ju dessutom fundera lite på hur professionella de "brottsplatsundersökningar" som för några hundra år sedan gjordes egentligen var, om någon till exempel av någon anledning trillade och frös ihjäl, för att sedan bli uppäten av något djur, var det då verkligen djuret som dödade den olycklige...

Men men.. att skylla olyckor på den onde och hans hantlangare var ju inget de gjorde förr i tiden.. eller?
Hur många barn dödas i Indien och Kina per år?
Citera
2012-06-18, 00:41
  #975
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av zonzon
Vet inte varför men den här händelsen påminner på något underligt sätt väldigt mycket om häktesmordet.

Ptja, men alltså här är situationen ändå annorlunda förmodar jag. Man får enligt regelverket gå in ensam till vargarna, kanske rutinerna ändras efter detta, det får vi väl se. Men alltså, en biolog är ju medveten om faran i att gå in ensam till en vargflock. I häktesfallet var det väl ändå olagligt med ensamarbete om jag inte minns fel, men problemet var att personalen var underbemannad och kvinnan i princip tvingad att arbeta ensam. Och är fallet så även här ska Kolmården ha bannor. Men samtidigt kan man inte frånta individer det egna ansvaret om man fick gå in ensam till vargarna och hon hade valet att gå in tillsammans med andra, vilket hon kanske ratade.

En biolog vet att vargar är rovdjur med instinkter, att man inte kan snacka sig ur en otrevlig situation....men vi människor är olika och vissa mer risktagande än andra! De lever i regel också kortare tid än gemene man/kvinna....
Citera
2012-06-18, 00:44
  #976
Medlem
KarlDenMindres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fnero52
Den kommun där parken är belägen har av länsstyrelsen fått uppdraget att vara tillsyningsmyndighet. JO granskar räddningstjänstens handlande och har inte de beordrat skydd för kvinnan ligger de mycket dåligt till, även om parken saknade utrustning för genomförandet. Hade inte parken utrustning eller inte följt föreskrifterna ligger tillsyningsmyndigheten dåligt till i detta fall troligen kommunen.

Du glömmer att detta är landet Sverige, där ingen behöver stå till svars för något. Se bara på den kvinnliga vakten som blev ihjälslagen i fängelset. Ingen befanns ansvarig. Dom låter tydligen fortfarande ensamma vakter hantera fångar.

Har myndigheterna underlåtit att göra nåt i fallet på Kolmården så sopas det säkert under mattan och man skyller på att den avlidna gjort nåt misstag.
Citera
2012-06-18, 00:46
  #977
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snooze91
Ja? Bland annat, självfallet finns det undantag som sjukdomar osv. Men ur en generell synpunkt så, ja!

Förklara gärna vad som gör en vild varg farlig - kontra tamhundar.
Då vill jag höra det ur en realistisk synpunkt, och inte om vargar bor hemma hos folk bla bla.


Ok Golden Retriver är farligare än vargen. Då vet jag
Citera
2012-06-18, 00:47
  #978
Medlem
Snooze91s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av klashback
http://www.youtube.com/watch?v=118AqVJxNqU

Jag vet inte om det är jag som är skadad, men det är något gulligt med den där filmen. En man försvinner ned bland fem hungriga och fluffiga vargar!

Dock så är det hemskt att tänka sig om det vore på riktigt, och det ger en förståelse att hon t.ex inte kunde nå sin kom-radio.
Citera
2012-06-18, 00:47
  #979
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NavierStokes
Det intressanta är likheterna mellan fallen: Parken verkar inte ha fattat att vargar är farliga, vargarna har betett sig underligt dagarna innan incidenten och en person (i bägge fallen kvinna) har gått in ensam till vargarna.

Till råga på allt vargar som tidigare anfallit och svårt skadat människor.

Får mer och mer känslan av en sekt eller skrupulösa affärsmän när jag hör ledningen för Kolmården uttala sig.

Dom har försökt tjäna pengar och/eller velat framstå som unikt duktig genom att folk ska kunna klappa deras tama vargar.

Det är ingen "olycka" eller "oförklarligt". Vargarna har anfallit folk tidigare och svårt skadat dom.

Verkar som om inte Kolmårdens ledning fattar vad dom ställt till med. Dom filosoferar fortfarande om vargarna ska avlivas och om tjejerna fortfarande ska gå in till vargarna själva.

Frågan är inte om vargarna ska finnas kvar utan snarare om Kolmården ska finnas kvar.
Citera
2012-06-18, 00:48
  #980
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av zonzon
Vet inte varför men den här händelsen påminner på något underligt sätt väldigt mycket om häktesmordet.

Dokumenterat psykstörda fångar förorsakar betydligt mer mänskligt lidande än vargar.
Det är en förolämpning mot vargen med en sådan jämförelse!
Citera
2012-06-18, 00:51
  #981
Medlem
LittlePerverts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av UrbanWarfare
Till råga på allt vargar som tidigare anfallit och svårt skadat människor.

Svårt skadat? Nej.
Citera
2012-06-18, 00:51
  #982
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mondzo
Att du säger att det INTE är ovanligt att en ensam varg tar en älg är ju dock helt fel av det jag läst om vargar. Det är mycket som ska spela in om en varg ska ta en fullvuxen älg. Sjukdom, skador, ålder osv på älgen. Och att vargen ska vara raka motsatsen (Frisk, stark, bla bla)


Frisk varg kan ta frisk vuxen älg. Det är inte helt ovanligt nej. Att den undviker det om den kan är klart men ibland går inte det förstår du och då tar den stora älgar, naturligtvis med en större risk för sig själv men är den tillräckligt hungrig eller ensam så visst. Du tror väl inte att alla vargar lever i flock?
Citera
2012-06-18, 00:53
  #983
Medlem
borojs avatar
Denna svenska naivitet... Man är så jävla godtrogen och blir sedan förvånad när något sånt här händer, och detta gäller givetvis inte bara vilda djur utan även brottslingar m.m. Tänker inte gå så långt att jag säger att hon förtjänade det, men detta behövdes verkligen för att öppna upp ögonen för dessa personer som har hand om djuren. Hade det inte skett nu så hade det ändå bara varit en tidsfråga innan det skulle ske, och kanske då ett litet barn istället för en skötare.

Att man sedan ska använda denna händelse för att få igång någon slags "utrota vargen"-kampanj är bara löjligt, då kan man väl lika gärna använda alla hundratals gånger det inte, trots förutsättningarna, hänt något som ett motargument? En tragisk ögon-öppnande händelse som tyvärr var lika oundviklig som den var nödvändig är vad det är.
Citera
2012-06-18, 00:54
  #984
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KarlDenMindre
Du glömmer att detta är landet Sverige, där ingen behöver stå till svars för något. Se bara på den kvinnliga vakten som blev ihjälslagen i fängelset. Ingen befanns ansvarig. Dom låter tydligen fortfarande ensamma vakter hantera fångar.

Har myndigheterna underlåtit att göra nåt i fallet på Kolmården så sopas det säkert under mattan och man skyller på att den avlidna gjort nåt misstag.
Ansvariga har lätt att slinka undan, men här har FB en funktion att fylla, att kunna peka på att ansvar skall tas och åtgärder göras.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in