2012-06-06, 02:22
  #1
Medlem
Låt säga att en person arbetar med att bygga hemsidor. Han är svensk. Han tar betalt från USA, Spanien etc. via Paypal. Sen överför han pengarna till banken.
Sen träffar han en svensk som vill ha hemsidor. Men svensken vill inte anställa honom för att då måste han fylla i en massa papper och betala arbetsgivaravgift etc.
Så han vill betala till någon utomlands. En person som ej är skriven i Sverige. Så han betalar till en person han som bygger hemsidorna känner i tex Egypten (vilket land som helst utanför Sverige!). Den personerna får pengarna på Paypal, sen överför han dem till svenskens Paypal. Sen tar svensken ut dem till sitt bankkonto.
Är det här okej?
Kan man bli påkommen och åka i fängelse eller ngt?
Det handlar om kanske 100-1500 kr per månad.
Citera
2012-06-06, 02:35
  #2
Medlem
Finans.killens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av mixx22
Sen träffar han en svensk som vill ha hemsidor. Men svensken vill inte anställa honom för att då måste han fylla i en massa papper och betala arbetsgivaravgift etc.


Nej, så länge programmerare har F-skatt så behöver de inte fylla i något alls, de är bara att köpa tjänsten.
Citera
2012-06-06, 17:37
  #3
Medlem
Inget svar hittills. Jag vill inte säga exakt vilken tjänst det är. Men det är inte kokain/prostitution eller liknande.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in