2012-06-03, 23:36
  #1
Bannlyst
Sitter här, som dom flesta gör i min ålder och tänker över vad man skall göra i framtiden. Det är ju så att jag tar studenten nästa år och, som alla andra så vill man ju självfallet flytta hemifrån och klara sig själv. Jag funderar på att söka till att bli tunnelbaneförare (dom tjänar runt 24-25k), just för att det går snabbt att utbilda sig till det osv. Tanken är att man jobbar med det i några år och tar ett bostadslån på under 1 mille och senare plugga vidare till att bli en lokis. Det jag undrar över är om det är möjligt att samtidigt studera och ha ett bostadslån bakom sig? Min kära mor har sagt att man kan stoppa amorteringen och enbart bara betala räntorna, äre så? För att fixa ett extraknäck, som tunnelbaneförare utanför studierna kan väl inte vara så speciellt svårt... Vad finns det för nackdelar med min tanke egentligen?
Citera
2012-06-03, 23:39
  #2
Medlem
Mindre fritid. Och så jobbar du extra får du räkna med helger och kvällar. Bättre betalt då men ändå
Citera
2012-06-03, 23:42
  #3
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Dr-compakt
Mindre fritid. Och så jobbar du extra får du räkna med helger och kvällar. Bättre betalt då men ändå
Mindre fritid ser jag absolut inget hinder med. Flashback kan då bara va glad över att slippa se mina meningslösa trådar då
Citera
2012-06-04, 00:26
  #4
Bannlyst
Btw, bankerna "kräver" ju att man ska betala 10% av det man har lånat... Vad händer om man inte gör det? för det finns ju dom som inte kan det
Citera
2012-06-04, 12:17
  #5
Medlem
antagonistens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ricin
Btw, bankerna "kräver" ju att man ska betala 10% av det man har lånat... Vad händer om man inte gör det? för det finns ju dom som inte kan det
Det är därför det krävs säkerhet vid större lånebelopp. Tar du exempelvis ett bolån blir bostaden din säkerhet, vid ett billån blir bilen din säkerhet etc. Kan du inte betala dina lån kan de kräva in det som rättmätigt tillhör dem (banken äger ju faktiskt dina prylar fram till dess att du har betalat av dina lån), dvs. att de tvingar dig att sälja av prylarna oavsett om du går med vinst eller förlust.
Citat:
Ursprungligen postat av Ricin
om det är möjligt att samtidigt studera och ha ett bostadslån bakom sig? Vad finns det för nackdelar med min tanke egentligen?
Att studera och samtidigt betala av ett bolån är väl inte att rekommendera då man har en relativt låg inkomst som student (om man nu inte har något privat sparande). Ett extraknäck är just ett extraknäck, vilket innebär att du pang bom kan bli av med ditt arbete över en natt och du vet oftast inte heller hur mycket du får in varje månad. Jag skulle inte rekommendera någon att låna pengar utan att ha en fast inkomst.

Vad hade du förresten tänkt köpa för bostad som kostar under miljonen? Jag utgår från att du bor i Stockholm med tanke på att du var intresserad av att bli tunnelbaneförare och till det priset får man väl knappt ens en lägenhet ute i Rågsved...
__________________
Senast redigerad av antagonisten 2012-06-04 kl. 12:23.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in