Citat:
Ursprungligen postat av Psykosen
Jag är en så fruktansvärt negativ person när jag tänker efter, och detta leder till en hemsk vardag.
När jag har saker att göra så tänker jag automatiskt på de jobbiga med de, eller de jobbiga som skulle kunna hända när jag gör sakerna.
Tex om jag ska gå och posta brev kan jag tänka på hur jobbigt de är att gå dit.
Ska jag jobba kan jag tänka på vem jag ska jobba med, om de är någon jag inte gillar eller på tråkiga uppgifter jag måste göra.
Ska jag träna tänker jag på hur jobbigt de kommer vara och att jag kanske möter människor som jag känner eller nån snygg kille som ser mig när jag är helt svettig och ful.
ALLT blir bara så tråkigt och jobbigt så att jag ger upp och inte gör nånting om jag inte är absolut tvungen till de. Men skjuter gärna upp de in i de sista. (som räkningar, städning, telefonsamtal osv.)
De är så himla svårt att bryta ett invant tankemönster. Både pappa och mamma är likadana.
Min kille försöker få mig att se de positiva i alla saker, men de går inte för de negativa kommer alltid först och river ner allt de som skulle kunna ses som positivt.
Den sista veckan har jag bara varit trött och nedstämd och inte orkat gjort nånting som skulle behöva göras.
Jag äter antidepressiva.
Men hur kan man ändra tankemönster? Jag vill bli en glad och positiv människa som inte ser allt de jobbiga och tråkiga istället för de bra. Hjälp!!
Du måste låta dom negativa tankarna sluta styra dig genom att säga ifrån! Man har alltid andra alternativ att välja mellan! Väljer du det negativa, skickar genast din hjärna ut hormoner som gör att du känner dig illa till mods. Ler du eller väljer att se på saker utan att se det jobbiga, utan fokuserar på möjligheterna, så skickar hjärnan ut andra hormoner som gör dig glad!
SÅ, varje gång du känner att en negativ tanke kommer - stoppa den med en gång, förbjud den från att ens tränga in i din hjärna! Dom ska inte styra dig! Tänk på vad som helst som kommer upp istället; t ex. vad fint fåglarna sjunger eller vilken härlig färg det är på himlen! Bannlys dom negativa tankarna helt enkelt, så kommer dom snart minska. Det är som med allt annat det krävs övning. Öva dig i att se möjligheterna med träning och räkningar osv; jag menar, man blir ju smart av att betala räkningar och det går ju rätt fort med