Citat:
Ursprungligen postat av SeanCarter
han har gått ur gymnasiet och är gift och bor tillsammans med sin fru i en hyresrätt för tillfället, men då hon inte vet något om skulderna eller får veta något då hennes sida av familjen aldrig skulle acceptera det så måste det lösas i smyg
Sitter man i en sån sits som han gör så tror jag man måste vara ärlig mot sin fru och mot sin familj.
Någon av dessa personer har kanske lösningen till problemet eller kanske kan belåna sitt hus på 100 000 så får han slita extra och försöka skrapa fram dessa lånade pengar och ränta med tidens gång.
Finns ju gott om folk som belånar sina hus för t.ex köpa bilar, åka på resa osv. Så hans föräldrar kanske är villiga till det.
Annars får han försöka med ställen som Cashbuddy, GEmoney osv så får man räkna med att räntan kan vara riktigt hög.
Om inget annat så kanske han kan låna en mindre summa av sina polare typ 20 000 av 5 polare och sen försöka betala av dom så fort som möjligt. Så kan ju dessa människor hålla koll på honom så han inte spelar eller slösar pengarna på något onödigt.