Citat:
Ursprungligen postat av KycklingIRymden
Varför? För att vi sexar för lite. Vi ligger en bra bit under 2.1 barn per familj vilket behövs för att hålla populationen stadig. Man är även mån om att odla goodwill i utvecklingsländer för olika syften och då låter det bra att vi tar emot krigsflyktingar mm.
För att hålla ca. 10 miljoner människor är vi alltså nödgade att ta hit folk. Att regeringen sen inte förstår hur integrering fungerar eller bör gå till är en helt annan debatt. Skulle man spritt ut dessa människor jämt i landet och även i städer/byarna inflyttande hamnar och sätter dem på snabbkurs i hur man söker jobb och pratar vårt språk så hade vi haft extremt få problem. Nu gör man nästan tvärtom vilket leder till främlingsfientlighet och oförstånd för BÅDA parter.
Mångfald är alltid bättre än enfald. Däremot har staten ställt upp två enfalder brevid varandra och många hetsas utav detta och skyller på de närliggande faktorerna "Den kommer från ett annat land, därför är personen mindre värd" vilket är den konsensus som regerar bland outbildade och WT i landet.
På hela taget är det tråkigt.
Däremot finns det en del i statens beteende som kan indikera på konspiration men det är troligen större än att förhindra statskupp...
1: Varför måste vi uppnå 10 miljoner?
2: Inser du inte att man sprider ut problemen då? Det finns blattar och negrer i varenda håla i vårat land nu, inte bara i rinkeby och rosengård. Inte fan beter dom sig som äktsvenskar för det. Nej, bara ännu mer minigetton, brott och rasblandning. Du är dum i huvudet ditt jävla kräk.
3: Jag vill inte kalla ett lands homogenitet för enfald och destruktiv mångkultur för mångfald. Se det istället som en mångfald utav cancersjukdomar och liknande plågor, i motsats till friskhetens enfald.
Man åker inte till ett annat land och börjar gnälla på ursprungsbefolkningen utav diverse anledningar. Kan man sticka från hemlandet är man nog så rotlös att man inte ser något land i världen som viktigt nog att stanna i om man nu träffar på en sån dödsknarkarrasistisk befolning som sverige tydligen har. Jag menar, att släppa in så många blattar, erbjuda dem förtur till skola, vård och utbildning och samtidigt göra sig själva till minoritet i sitt eget land är väl inget annat än rasism av värsta sorten?