2005-02-28, 01:41
  #1
Medlem
Det enda sätt som jag känner till, är att värma surkålen i en kastrull där jag har klickat i ett par matskedar smör. Rätt, eller?

Vissa serverar med potatis - har jag hört - men det ligger utanför min sinnesbild!
Citera
2005-02-28, 10:59
  #2
Medlem
pockis avatar
Ätes som den är kall?
Jag tror aldrig jag ätit varm surkål.
Citera
2005-02-28, 23:53
  #3
Medlem
HellOils avatar
Kommer från det tjeckiska köket och där steker man ett par rejäla fläsktärningar samtidigt som surkolen och mot slutet häller man på nån deciliter öl och låter det koka av. Sen kan det serveras med potatis, knödel, kokt kött, schnitzel, grillad korv. Men själv tycker jag att det passar bäst med lite stekt potatis, grillad vitkorv surkol och en öl, underbar sommarmat.
Citera
2005-03-01, 01:04
  #4
Medlem
High Voltages avatar
Jag brukar tärna ner ett paket sidfläsk i surkålen och sedan koka det till fläsket är klart. När det återstår några minuter tar jag några droppar vanlig soya för att få bort den trista bleka färgen.

Faan nu vart jag sugen på surkål ska nog köpa mig en burk i morgon och sprida ljuva dofter i min lägenhet..
Citera
2005-03-01, 02:26
  #5
Medlem
Har alltid ätit den kall. Mina farföräldrar kom från Ukraina och har bott i Österrike, så de har den traditionen med surkål och sånt. Vad sugen jag blev, det blir nog till att handla en fläskkotlett och en burk surkål nån dag.
Citera
2005-03-01, 07:57
  #6
Medlem
FetFulElaks avatar
Testa hel surkål (alltså hela syrade kålhuvuden) och gör kåldolmar på det. Otroligt gott. Annars passar även varm surkål till kalkon, inte bara fläsk och korv.
Citera
2005-03-01, 12:28
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FetFulElak
Testa hel surkål (alltså hela syrade kålhuvuden) och gör kåldolmar på det. Otroligt gott. Annars passar även varm surkål till kalkon, inte bara fläsk och korv.

Har aldrig stött på hel surkål i någon affär. Men som kåldolmeälskare så ska jag under dagen ut och leta. Bockar och bugar för förslaget!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in