Citat:
	
		
			
			Ursprungligen postat av Sagoslottet
			
			Sant. Men så är det det där med att vara konsekvent. Jag har skrivit ibid överallt annars där det går... Vad tror du? Borde jag ändå skippa ibid den här gången?
		
	 
 
Lite klurigt, googlade för att försäkra mig men tycker nog du bör göra som Klastruls föreslår. En definition definition som verkar representativ lyder: "bid is used when citing a new reference that is from the same text as the preceding reference."
Här beror det såklart på hur du definerar föregående referens. De flesta som läser förstår självklart att du hänvisar till senast använda referens utanför nuvarande parentes, men precis som Klastrul säger så undviker du förvirring enklast genom att skriva ut namnet igen. Kan inte tänka mig att du skulle förlora något pga lidande konsekvens, snarare vinna på förminskad förvirring.
Det mindre vanligare "op cit" kanske skulle funka? 
http://ro.uwe.ac.uk/RenderPages/Rend...rningObject=91 aldrig använt själv dock.
EDIT: Försöker inte hacka på dig nu och förstår att det var ett slarvfel som vi alla göra, men just punkter innan referenser är en av mina största "pet peeves" när man läser andras uppsatser.