2013-07-19, 23:52
  #1309
Medlem
kedjuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Magbo
Är det så konstigt att nämna dem med tanke på att i alla fall Sigge och Filip är mycket goda vänner och vad det verkar som - är Alex inte är helt obekant med Filip heller. Hade du haft en podcast och två av dina goda vänner driver en lika stor pod - hade du då inte kanske glidit in på några gemensamma nämnare allt emellan åt? Om du lyssnar på F&Fs podcast också så märker du att dom lånar vissa topics av varandra också.
Nej, det är förvisso inte konstigt. Det som däremot skapar lite konstiga situationer är när Alex på nåt sätt lägger in någon sorts gliring mot Filip och Fredrik och Sigge, som står nära de båda två, inte kommenterar gliringen utan går vidare i samtalet. Detta är väl inte en konstig reaktion i sig men det gör ju att Alex kommentarer känns mer omotiverad och sticker ut.

Det kanske bara är jag som lägger märke till sånt här. Men som du säger, Filip och Fredrik berör också ämnen som har med Alex och Sigge att göra så det är dumt att klaga på.
Citera
2013-07-20, 23:21
  #1310
Medlem
Jag tycker det är barnsligt när de (Alex mest) håller på och ska hävda att de är störst. Alex gjorde ju sådär med Schulman show också, gapade om "succéprogram". Låter mest som krampaktigt självförhärligande, fast han verkar tro att han framför ett ”argument” för att vi ska lyssna/titta.
Men lite så han funkar, mesta föjare när man dör vinner.
Citera
2013-07-21, 09:23
  #1311
Medlem
Det var ju otroligt intressant att lyssna på reflektioner om tecknade Barbie i en halvtimme... Trodde inte det kunde bli sämre än förra veckans, men jag hade tydligen fel.

Ha sommaruppehåll om ni inte har nåt intressant att säga! Eller släpp 15-minuters-podcasts istället.
Citera
2013-07-26, 15:52
  #1312
Medlem
Jag tycker att det är konstigt att Alex Schulman klagar på och hånar Lasse Kronér för att denne berättar (förvisso poänglösa) anekdoter ur sin barndom i sitt sommarprat. Alex är en lika god kålsupare själv. Hur många gånger har vi inte fått höra historier om Alex barndom med allt från bröder i bil, till torpet, till Coca-Cola-cup till bråken mellan hans farsa och morsa? Det är fanimig hundratals gånger! Och inte bara i Podcasten utan detta ämne berörs även i så gott som VARJE krönika i Aftonbladet. Alex Schulman tjänar sitt levebröd på att dra poänglösa anekdoter från sin barndom. Men klagar ändå på Kronér. Kasta inte sten i glashus, Alex.
Citera
2013-07-26, 17:02
  #1313
Medlem
Rubrik01s avatar
Alex brukar nämna och nämnde även i senaste avsnitt hur han går med barnen till bageriet på morgonen och att hans fru, Amanda, sover på förmiddagen. Han har även i ett avsnitt utvecklat lite och pratat om att anledningen att han tar barnen på morgonen är för att han tycker det känns rimligt eftersom Amanda har burit på dem hela graviditeten.

Amanda har dock i sin podcast berättat att de har uppdelningen att hon tar nätterna för att sedan få sova på förmiddagen. Och att deras bebis kan vara rätt livlig på nätterna och att vissa nätter ibland kan vara rätt tunga att sitta där ensam och amma.

Detta kanske vissa tycker är en detalj men det känns ändå lustigt att Alex låter lyssnarna få intrycket att vara någon sorts superpappa som tar det tunga lasset när det inte alls stämmer.
Citera
2013-07-26, 18:09
  #1314
Medlem
Reggaemans avatar
Sigge pratar ju om premiären av Jönssonligan på Mallorca och att en luftballong landar på Kungsgatan och att ballongen lägger sig över skådespelarna etc

Någon som vet om det finns några bilder från detta spektakel?

Har Googlat lite men kan inte hitta en endaste bild, borde ju finnas någonting med tanke på vilken uppståndelse det blev (om man ska tro på Sigges historia)
Citera
2013-07-26, 19:51
  #1315
Medlem
Arthass avatar
Sigge och Alex gör bra poänger av Dawit-tramset på Almedalen och Filip Hammars PK-prat i sitt program. Gillade avsnittet som helhet!
Citera
2013-07-27, 10:59
  #1316
Medlem
camejos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arthas
Sigge och Alex gör bra poänger av Dawit-tramset på Almedalen och Filip Hammars PK-prat i sitt program. Gillade avsnittet som helhet!

Den som är det minsta cyniskt lagd gjorde Dawitspaningen när det var aktuellt för en månad sen. Förstod inte riktigt poängen med att dra upp det nu. Han trodde väl inte att det han sa inte redan hade sagts?
Citera
2013-07-27, 14:03
  #1317
Medlem
Rubrik01s avatar
Bra skit.

http://www.youtube.com/watch?v=hUbqin8-p9U
Citera
2013-07-27, 22:39
  #1318
Medlem
Hawkbills avatar
Hamnar avsnitten inte längre på Spotify? Senaste jag kan hitta där är avsnitt 54...
Citera
2013-08-02, 13:41
  #1319
Medlem
Herr Bökbergs avatar
Snacka om att Alex & Sigge misstolkade frågan för att kunna ta det personligt varför Podcasten inte skulle vara möjlig utan IF skadeförskärning, naturligtvis undrade folk ifall Iff inte funnits så hade ni väl helt enkelt tackat ja till nästa sponsorerbjudande istället vet vet! Birger King månne!.

Men det framstår ju larvigt att vara så stor i orden så som Alex & Sigge är i överkant om Iff..när dessa ord trots allt aldrig hördes när McDonalds var deras sponsor, varför då?. Därför tror jag lyssnare undrar vad som är så speciellt med Iff, men det fick man inget svar på.

Som åhörare tänker man ju knappast det som Sigge verkar tro att vi tänker..att dom sponsrade i det här fallet lever som dom lär ut via sina inflikade kampanjerbjudanden i podcasten..att Alex & Sigge gillar Big Tasty och har försäkrat sig med Serafim Svensson..för att dom tycker att dom är bättre än konkurrenterna och därav gjort sitt val ibland andra.
För det är ju det som antas leda till en enorm tillströmning utav kunder för sponsorns räkning..att kändisen rekommenderar.
Jag anser att lockelsen för Alex och Sigges lyssnare att teckna en förskärning inte borde öka såtillvida man inte gjort det omvända istället..haft grabbarnas trynen fästa på en plansch inne på IF's kontor/McDonalds i Säffle?. Iof det kanske är skillnad på att som kändis sponsra och att sponsras kom jag just på...

Undra hur många tusenlappar grabbarna får av IF för att deras namn ska nämnas i radio?.
__________________
Senast redigerad av Herr Bökberg 2013-08-02 kl. 14:25.
Citera
2013-08-02, 17:34
  #1320
Medlem
Douche-chills avatar
Döda jaget!

Bra spaning av Sigge i samband med Svelands sommarprat om sitt grekiska raggs "rasism". I Sverige bär man sina åsikter som en medalj som skall definiera ens person, snarare än att – som i ett mer sunt debattklimat – utbyta och intellektuellt pröva olika åsikter tillsammans för att kanske komma fram till en ny gemensam insikt. Roligt också att se att till och med den ganska rimliga insikten från Sigge fick Alex att bli pk-nervös och slå bort det hela.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in