Jag har en kamera som jag haft i några bra antal år (Canon eos 400D) och jag har egentligen inte så mycket lärdom om hur man ska tekniskt använda en kamera för att få bra bilder och effekter i bilderna och vill verkligen lära mig flera funktioner.
Kan någon hjälpa mig att förklara vad "ISO" är till för? Vad som händer ifall man har ISO 400 eller exempel ISO 200? Vad är skillnaden?
Är det någon som vet vad för slags funktioner man kan använda på en Canon eos 400D? Och isåfall kan jag få tips och lärdom utav någon som vet och är snäll att vilja hjälpa mig?
Kan jag även få tips på hur man fotograferar vattenfall, hav, vågor så de ser typ "suddiga" ut...exempelbild:
http://www.google.se/imgres?start=18...r:47,s:18,i:54
Är det någon som vet hur jag ska få bäst möjliga bilder i motljus som denna:
http://www.google.se/imgres?um=1&hl=...9,r:4,s:0,i:78
och hur kan jag göra för att markera ett viss objekt mer i en bild?
hur kan jag fånga "rörelse" bättre i bild?
hur fotar jag i mörker så bilar på bilden blir som ljus-streck bara? som denna:
http://www.google.se/imgres?um=1&hl=...9,r:9,s:0,i:89
Och har ni fler tips, tipsa gärna så mycket som det går, jag vill verkligen lära mig att använda kameran ordentligt och jag har inga instruktioner (hittar inte boken), tacksam för alla möjliga svar och all möjlig hjälp!