Jag har halkat på grus och skrapat upp mitt knä ganska djupt. Jag har tvättat med vatten och tvål men det har kommit lite tyg från byxorna i såret som är svårt att få bort. Nu har jag satt på ett plåster men är det bättre att inte ha påster på och låta det lufta öppet? Har jag gjort rätt i övrigt?
Jag har tagit på en kompressor nu med alkogel. Det jag oroar mig för nu är att det kan finnas nån tygbit kvar i såret, men det svarta jag såg tror jag var blod. Blir det garanterat infekterat om det finns lite tyg från mina byxor kvar i såret?
__________________
Senast redigerad av thesys 2012-05-14 kl. 14:29.
Om du tror att det finns skräp kvar i såret (vilket det ofta gör när man skrapar upp knät, ska du visa upp såret, kolla om det finns en distriktsläkarjour som du kan söka dig till. 1177 kan hjälpa dig med att hitta en sån.
Tvätta med väteperoxidlösning. Eventuella småpartiklar brukar komma ut av sig själv, låt bli att pilla bara. Större sten- och grusbitar är bästa att plocka bort, har själv kvar några smågrus i ena benet ännu efter 15 år.
Smågrus som ligger kvar i sår blir till blåa tatueringar som stannar för evigt! Inte snyggt! Jag är syrra på akuten och när jag får in tex mopedister/cyklister mm som skrapat upp halva kroppen bedövar jag lokalt och gnuggar försiktigt med tandborste. VET att det är svårt att få bort men gör verkligen ett rejält försök!!
Nu vet jag inte vad du har för resurser hemma men jag tycker du ska desinficera ordentligt och sedan lägga på antingen kompress med salvkompress under eller kompress med glatt yta så den inte fastnar i såret. Fixera med tejp på böjt knä så huden inte sträcks a tejpen när du sedan rör dig.
Nu är det ju över 8 timmar sen som jag skrapa upp knät så jag vet inte om jag vill börja pilla i såret igen. Angående kompressorn borde jag ta på mig en ny nu eller går det bra att ha kvar den jag har?
Plåster är praktiskt för då slipper man blodfläckar i byxorna, det kan annars blöda igenom när man rör sig. Se bara till att skölja rent såret, jag brukar när jag duschar göra det. Mot slutet löser skorporna upp sig och kan gnuggas av. Jag har väl aldrig brytt mig om att sköta skrubbsår så noga mer än att skölja dem varje dag. Inte haft några problem med infektioner heller.
Negativt med plåster är att det blir fuktigt och "svampigt". Det blir inte alltid någon bra skorpa på och det läker långsammare. Jag föredrar att inte ha något plåster på sår som inte är särskilt djupa eller som inte är på fingrarna.
__________________
Senast redigerad av koffski 2012-05-14 kl. 22:08.
Har sett att det vart två svarta prickar i såret som jag tror är tygbitar. Därför tog bort det med hjälp av pincett och sax. Är lite orolig att såret kan ha blivit infekterat, jag hade iaf handsprit på såret efteråt.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!