2021-09-15, 16:20
  #121
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av misternicee
Det är så jävla torrt. Jag förstår inte grejen. Och det smakar ju som en näve jordnötter. Alltså inget speciellt. Hur gör jag det gott?

Rör ner en matsked eller två i en kastrull med starka Samyang nudlar så det blir krämigt och gott! Toppa med strimlad salladslök och finhackade jordnötter för extra crunch.
Citera
2022-05-25, 15:16
  #122
Medlem
2n00b4Us avatar
Jag skulle vilja försöka göra eget jordnötssmör, jag har köpt jordnötter men saknar en matberedare. Fungerar det tror ni om jag hackar upp dem med en kniv och sen använder en stavmixer? (Vill ju inte riskera att stavmixern eventuellt skulle gå sönder).
Citera
2022-05-31, 23:46
  #123
Medlem
Rasande-Roses avatar
Estrellas jordnötssmör, långt över förväntan. Numera enda märket jag väljer då jag köper mitt jordnötssmör.

Vet inte vad det är de (Estrella) gjort för att få den så perfekt bredbar, oskiktad och god jmf. med alla andra svenska märken jag provat. Är det kakaosmöret?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in