2012-04-21, 22:50
  #1
Medlem
Sömn och vila är väsentligt för att bygga muskler får man ju ofta höra. Periodvis har jag väldigt lugna vardagar och jobbar då hemifrån där jag i stort sett ligger i min säng med datorn i knät och där träningspasset blir dagens enda aktivitet.

Då undrar jag: har jag en fördel av min slappa vardag när det kommer till att bygga muskler? Låt säga att läget är desamma fast jobbet byts ut till ett mer slitsamt där kroppen inte vila lika mycket som den kan göra idag, detta hade väl påverkat negativt?

Sömnen är dock ingen märkvärdig sover 7-8 timmar... men som sagt, mycket säng- och soffhäng som nog kan kategoriseras som "vila".
Citera
2012-04-21, 23:34
  #2
Bannlyst
Jag tror nog du svarade på din fråga själv där.

Ja det är en fördel att ligga i sängen hela dagen, för när du ska gymma så kommer dina muskler vara fräscha som fan. Dessutom har du inget påfrestande jobb dagen efter så då kan muskelåterhämtningen vara optimal.

Däremot blir det att hålla lite mer koll på vad man får i sig då man inte lever ett så aktivt liv.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in