2012-04-16, 15:31
  #1129
Medlem
Vaftrudners avatar
Hur tror panelen att rättegången hade sett ut om det hela hade utspelats i Sverige?

Själv är jag förvånad över att Breivik får så stor möjlighet att förklara sitt motiv. Och att hans försvarsadvokat tar upp hans motiv när han redogör för vilka vittnen som skall kallas.

I fallet med Anna Lindhs mördare - Mihajlo Mihajlovic - så tog man ju inte alls upp några politiska motiv; även om man kunde anta att det förelåg sådana. Anna Lindh var ju en stark förespråkare av Natos bombning av Serbien och lär ha kallats "Bomb-Anna".

Det enda politiska motivet som möjligen nämndes var Anna Lindhs förespråkande av EMU, eftersom Mihajlovic hade synts vid någon EMU-sammankomst där Anna Lindh talade. I Mihajlovic fall pratade man bara om hans psykiska problem och jag fick alltså känslan av att man helt ville nedtysta eventuella politiska skäl.
Citera
2012-04-16, 15:32
  #1130
Medlem
jabberwoks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av voOy
Lugn nu, Breivik är vit. Alla vita får stå för sina handlingar, det är bara förståndshandikappade blattar som slipper stå för sina handlingar.

Jag vill inte verka slö men jag hittar inte någon länk till Breiviks egna video, finns den ute och kunde någon vänlig själ skicka PM med länken eller dunka upp den här?

Jag tycker dagens tv-sända första dag av rättegången var mycket intressant av flera anledningar. Inte minst försvarsadvokatens plädering nu mot slutet, om att Breivik kan tänkas företräda en åsiktskultur som är vida mer spridd än bara i ABB:s huvud och att detta därmed - enligt vad åtminstone jag upplevde att försvaret antydde - skulle innebära att Breivik inte är otillräknelig utan bara företräder en annan samhällssyn än den som för stunden institutionaliserats.

Synd att vi inte får ta del av morgondagens fortsättning, eftersom den inte tv-sänds. Utifrån ett praktisk-filosofiskt perspektiv är den fortsatta rättegången hyperintressant anser jag.
Citera
2012-04-16, 15:32
  #1131
Medlem
PfizerPGN150s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mord-Sith
Hehe, både domaren och ABB tog ett glas vatten samtidigt.

Genomtänkt. Att smyga in såna saker skapar ett band.
Citera
2012-04-16, 15:35
  #1132
Medlem
3800s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Knugenafsvea
Dåligt tycker jag, hur vrickad han än må vara tycker jag inte att de ska cencurera.
Leve länge yttrandefriheten!

Vilket tid var presskonferansen?
Tack!


16:15 börjar pressk. http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=178185&a=2767790
Citera
2012-04-16, 15:35
  #1133
Medlem
ester-muppemyrs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av voOy
Det Anders gör är att han spelar ett mästerligt psykologispel med människor just nu. Han använder alla dessa "brorduktiga" till sin fördel då folk, precis som du, verkar börja komma till insikt om att det är precis så som de beter sig de beklagar sig över att främlingsfientliga beter sig.

Med detta kommer Breivik skriva historia och fler kommer följa hans väg. Landsförrädarnas tid står inför räkning.
HOOW!! Jag hoppas vi missförstår varandra, jag gillar inte på ngt sätt dessa brorduktiga som försöker på mitt nämnda sätt dra ABB i skiten. Om det jag skrev misstolkats ber jag om ursäkt.
Jag är inte landsförrädare.
Citera
2012-04-16, 15:36
  #1134
Medlem
langaocbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lust.o.Lycka
Tyvärr kommer Norge nog att neka GM den mänskliga rättigheten! Huruvida GM är mänsklig eller inte kan diskuteras!

Huruvida det är en mänsklig rättighet att som mordåtalad få hålla ett 30 minuter långt propagandatal i direktsänd teve kan också diskuteras.
Citera
2012-04-16, 15:37
  #1135
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av chatroulette
hur fan kan man låta han haila i rättegångssalen?

är det lagligt i norge?


"Ingen högerorganisation i världshistorien har haft en knuten näve som symbol. Det är anarkisternas, syndikalisternas, socialisternas, kommunisternas och tex svarta pantrarnas klassiska hälsning."
Citera
2012-04-16, 15:37
  #1136
Medlem
wonderlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jabberwok
Jag tycker dagens tv-sända första dag av rättegången var mycket intressant av flera anledningar. Inte minst försvarsadvokatens plädering nu mot slutet, om att Breivik kan tänkas företräda en åsiktskultur som är vida mer spridd än bara i ABB:s huvud och att detta därmed - enligt vad åtminstone jag upplevde att försvaret antydde - skulle innebära att Breivik inte är otillräknelig utan bara företräder en annan samhällssyn än den som för stunden institutionaliserats.

Synd att vi inte får ta del av morgondagens fortsättning, eftersom den inte tv-sänds. Utifrån ett praktisk-filosofiskt perspektiv är den fortsatta rättegången hyperintressant anser jag.

Nja, via skrift blir det i alla fall. Rapportrar från titta/höra på rättegången från en annan sal, iaf enligt SVT. Men inte filma som sagt.
Citera
2012-04-16, 15:37
  #1137
Medlem
Är det någon som sitter på klippet där ABB gråter till sin film och kan dela med sig av det?
Citera
2012-04-16, 15:39
  #1138
Medlem
Tyko.Jonssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Falcão
Jag tror det är en väldigt medveten strategi från hans sida att förmedla en artig och civiliserad fasad så att han framstår som en tänkande och seriös person. Inte som den totala knäppgöken han är egentligen.
Han får mer kred för sin intelligens än vad den förtjänar i mitt tycke. Varför skulle han bete sig på något annat sätt i rättsalen?

Förväntar sig folk att han ska fiska upp ett vapen och börja skjuta folk? Lipa till kameran eller börja göra gester likt Charles Manson, eller flörta med kameran som Ted Bundy?

Jag har sett en hel del mordrättegångar, och de beter sig i 9 av 10 av fallen precis som Breivik, dvs. de är samlade, artiga och helt normala. Hans narcissistiska natur kommer istället till uttryck när han gör högerextrema hälsningar, snackar icke-formellt om att han inte respekterar rättsystemet osv.
Citera
2012-04-16, 15:39
  #1139
Medlem
Upprycknings avatar
Denna "rättegång" är ju en fars!

Anledningen att dom censurerar Breivik och hans vittnen så att ingen ur allmänheten får höra dessa är pga att makteliten, där media och rättsväsendet ingår, inte vill att mediernas förljugna bild av vad som hänt och varför ska få komma fram, inget annat.

Sen att man skyller på att de anhöriga ska skyddas är bara nonsens. Dom flesta anhöriga vill nog höra så mycket som möjligt om varför detta skedde och alla får inte plats i rättssalen. Vill man inte höra så måste man inte titta.

Bevisning?

Finns det överhuvudtaget nån bevisning som styrker att Breivik var den som körde bilen med bomben i? Har för mig att föraren bar hjälm med visir, varför? För att dölja sitt ansikte?

Dussintals vittnen har rapporterat om fler än en skytt på Utöya, flera rapporterade om en man med mörkt hår som avrättade folk och många var säkra på att de hörde skott från olika håll på ön samtidigt.

Breivik var frimurare, dåden skedde på ett ockult datum den 22:a, frimurare är fixerade vid det ockulta. Varför tas inte detta upp?

Vem inom polisen lät honom avrätta folk i över en timme utan att polisen försökte stoppa honom? Vem saboterade polisens båt? Den tog in vatten och motorn fungerade inte, vilken otur

Allt skylls på en ensam "galning". Han agerade helt själv, fick ingen hjälp

Det stinker false flag om detta.....
Citera
2012-04-16, 15:40
  #1140
Medlem
voOys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ester-muppemyr
HOOW!! Jag hoppas vi missförstår varandra, jag gillar inte på ngt sätt dessa brorduktiga som försöker på mitt nämnda sätt dra ABB i skiten. Om det jag skrev misstolkats ber jag om ursäkt.
Jag är inte landsförrädare.

Jag antydde inte det heller, men alla dessa människor som sitter och beskyller folk för att använda samma metoder som de själva använder sig av - skiter fullständigt ner hela det blåa skåpet.

Inget ont.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in