Citat:
Ursprungligen postat av Rudan33
diskussion om breiviks syn på kulturmarxister / multikultilovers och aktionen på utöya
Kan sammanfattas med att han ägde diskussionen och fick in flera dräparkommentarer
kl. 13.35: Breivik: - Jeg er ikke en barnemorder. Jeg mener at alle politiske aktivister som velger å kjempe for multikulturalismen og har verv i en slik organisasjon er legitime mål.
kl. 13.26
Breivik: - Jeg hadde en bajonett på riflen. Jeg hadde en kniv i tillegg. Planen var å halshugge Brundtland mens jeg leste opp en tekst. Laste opp på internett. Eskil Pedersen var mål nummer to. Planen var deretter å skremme AUFerne ved å skyte folk der ute.
Avslutas med: (omvänd tidsordning)
kl. 13.58
Flere av de pårørende og bistandsadvokater gråter i pausen.
kl. 13.55
Breivik reiser seg fra vitneboksen, får påsatt håndjern og smiler før han går bort til advokat Lippestad. Sammen med Lippestad forlater han rettssalen.
kl. 13.50
Dommer Arntzen henviser først til at pausen først er klokken 14.20, men Holden vil helst ha en pause før han skifter tema.
kl. 13.49
En tydelig rystet Holden vil helst ha en pause etter uttalelsene til Breivik om bomben og Utøya.
En vansinnig katt och råtta lek, ABB erkänner utan omsvep dåden och hånar verbalt åklagare.
Efter gårdagens reträtt har han nu gått på offensiven med hårdare ordval.
Vad var dräpande kommentarer? Brukar ju avse då man förintar motståndarens argument.
Att advokater gråter är kanske inget konstigt då de ju har personlig kontakt med de familjer vars tonåringar avrättats.
Är nog vanligt att jurister kan bli berörda då de å ena sidan har kontakt med anhöriga, å andra sidan sitter med en seriemördare som hånler åt rättsalen och säger att han skulle göra samma sak igen. Det är
mänskligt att känna medkänsla.
ABB's plan att genomföra en livesänd halshuggning till uppläst text styrker det som många hävdat, att han är en vanlig terrorist, om än i en egen liten riddarklubb och inte ett internationellt nätverk som ex al-Qaida.
Den här rättegången handlar om ett brott. Det är inte ett debattprogram på TV.
Rättegången handlar absolut inteom huruvida det finns problem med multikultur eller ej eller om det är fel att döda för sin politiska åsikt.
Den handlar om huruvida ABB begått brottet, om han är tillräknelig samt vilket straff han ska få.
Åklagarens syfte är således inte att argumentera om sakfrågorna utan att få honom att ge information de behöver för att göra domstolens jobb.
Det innebär troligen att det ligger i deras intresse att inte säga emot för mycket, att manipulera honom till att prata på osv. I de lägen då de påstår att han gjort fel är det ju för att testa hans moraliska egenskaper/tillräknelighet, inte att försöka övertyga honom eller de som lyssnar att han har fel.
Om de säger emot hans utsagor om invandrare osv så är det för att avgöra om det är vanföreställningar eller ej. Inte för att argumentera med honom.