Hej. Nu under påsken så åkte jag iväg med några kompisar för att fira påsk i något litet ställe i Värmland (kommer inte exakt ihåg vart) men på kvällen när vi var på hotellrummet så blev vi alla ganska sugna att röka på lite. Och en av killen som var med oss har bott där så han hade lite kontakter enligt han. Så han ringde någon och vi träffade honom lite utanför centrum efter en timme. De ända var att det vi fick inte var gräs utan någon form utav spice (han hade det i en ihop rullad tidningsbit). Och sedan så ser spicet Precis ut och luktar Precis som tobak. Men när vi rökte det så kändes det och mycket dessutom. Men med väldiga bieffekter. Jag har fått ont i ryggen och lungor, 39,5 graders feber när jag är hög och kommer ner till min vanliga temperatur när de släpper samt huvudvärk och sömnlöshet.
Själva ruset är inte heller så likt riktig cannabis så blev mycket besviken. Ögonen drar sig liksom samman och de känns som om det är de som gör hela ruset. Blir inte varm i kroppen heller som jag brukar bli av riktig CB utan fryser sönder istället.
Är det någon som vet vad det är och ifall de kan vara farligt. För jag tror Fan inte att jag vågar röka det något mera i alla fall. Samt ska alltid kolla på grejerna innan jag köper så jag slipper liknande skit igen. Här är en bild.
http://i40.tinypic.com/t65y5h.jpg
Tack i förhand!