Citat:
Ursprungligen postat av
Ljungbybon
Den stora skillnaden mot tidigare krig och konflikter USA har genomlevt, det handlar om rymdteknik.
Iran har tillgång till först de kinesiska "spionsatelliterna Yaogan" som hela tiden i realtid visar t.ex. båtars positioner.
Och sedan Kinas motsvarighet till GPS som heter "Beidou", vilket styr de iranska raketerna med mycket stor träffsäkerhet.
Sen är den militära versionen av BeiDou nästan omöjligt att störa ut, i motsats till GPS.
Dessa satellit-tekniker gör att USA har inget övertag som vid tidigare konflikter!
Va? Nä. Nu sitter du och hittar på saker. För det första finns det inget som tyder på att Yaogans nätverk kan täcka något utöver möjligtvis kinesisk omedelbar omnejds med realtidsinformation och då satelliterna i systemet är ganska olika (SAR-satelliter, elektrooptiska, SIGINT, etc) så är det svårt att se att de kan följa och klassificera objekt i realtid över t.ex. Medelhavet. För det andra kan BeiDou störas ut på samma sätt som GPS. Ingen GNSS är robust mot avsiktlig störning. BeiDou, som är nyare än GPS och därmed designad för en miljö med med mer störande radiobakgrund är måhända robustare mot
oavsiktlig störning. Men det ligger i sakens natur att medveten och riktat utstörning fungerar utmärkt.
Det finns nog inga "raketer" hitom 2000-talet med GNSS som inte använder/kan använda
alla GNSS-system, så det är knasigt att säga att BeiDou "styr" "raketerna". Det är för det första inte så GNSS fungerar (satelliterna styr ingenting), för det andra så används naturligtvis GPS, Gallileo, BeiDou, Glosnass, etc, vid behov och mottagarmoduler finns för alla system.
Att stora ytfartyg har spelar ut sin roll är naturligtvis ren och skär nonsens, vilket alla förstår att om någon så säger, förstår sig denna någon inte sig på fältet.