Citat:
Ursprungligen postat av Stefansson1
...men lik förbannat är det helt riskfritt för en kvinna att anklaga en man för våldtäckt.
Det är dock förbannat bra att det är som du säger "riskfritt", eftersom det många gånger är ett svårbevisat brott (kanske inte överfallsvåldtäkter dock, men i övriga fall) och att det ofta krävs en hel del mod av en kvinna för att anmäla en närstående.
Problemet ligger inte i gällande lagstiftning, utan i att det finns människor som tar sig friheten att utnyttja de nödvändigt "snälla" beviskraven i fel syften.
Citat:
Ursprungligen postat av njsdf
Jävla förbannade fittluder. hoppas verkligen att hon våldtas hårt , länge och brutalt. inte en jävel kommer tro henne då. må hon brinna i helvetet.
Såna här psyksjuka luder ställer till så jävla mycket skit för folk runtomkring. tur att ingen stackare lyckades stämma in på beskrivningen och blivit oskyldigt uthängd.
Såna här psyksjuka luder ställer till så jävla mycket skit för folk runtomkring. tur att ingen stackare lyckades stämma in på beskrivningen och blivit oskyldigt uthängd.

Personer som ljuger om att ha blivit våldtagna gör det av en anledning. Jag är ingen psykolog, men jag skulle tippa på att det i de allra flesta fallen beror på psykisk sjukdom, eller som tidigare nämnts "rop på hjälp". Jag har mycket svårt att tro att någon psykiskt stabil och välmående individ skulle vara benägen att ljuga om en så pass grov handling.
Och som du säger, hon är med största sannolikhet psyksjuk. Sjuk. Ska vi inte ta hand om våra sjuka medmänniskor?
/Man som själv blivit falskt anklagad - och friad - för våldtäkt.

