Citat:
Ursprungligen postat av spajdaman
Alltså, hur går det egentligen ihop att fyra saftiga fina gula lökar kostar två spänn?
Visst, trevligt för mig som konsument, men hur kan det ens vara möjligt att som bonde klara sig på det? Det här var ju i affären och odlarna lär ju få ännu mindre än vad jag betalar. Jag förstår inte hur det går att få någon ekonomi i det hela?
Någon som känner någon odlare? Dom måste ju vara väldigt ledsna, stackarna.
4 lökar för 2 kronor låter dyrt.

Vill minnas att kilopriset ligger på 3 kronor.