Citat:
Ursprungligen postat av Silvanus
Jag håller på med släktforskning, och jag vill nog säga att det var väldigt ovanligt att unga flickor blev mödrar tidigare än i de sena tonåren. Tänk på att de flesta kom i puberteten senare än vad ungdomar i dag gör pga. de sämre förhållandena förr. Och att det förr i tiden i Sverige skulle ha varit vanligt att tjejer gifte sig i tolvårsåldern stämmer absolut inte.
Visst är det så, och det var snarare inte ovanligt att man gifte sig sent i livet för att hålla barnantalet nere. Undantag var kungligheter och adel där barn giftes bort tidigt genom ombud men även då var det vanligt att man väntade med konsumtionen i ett par år.
Det var inte ovanligt att kvinnor inte blev könsmogna förän runt 15 då de på den tiden inte utsattes för dagens anstormningar av kemiska hormoner + att dieten vanligen var sämre.