Citat:
Ursprungligen postat av
Zigga
Kan det handla om de personer han tog livet av ?
Inga marxister , utan vanliga ungdomar medlemmar i ett ungdomsförbund som råkade ha åsikter åt vänster?
Han kommer inte ut före han fyllt 98,vilket är korrekt.
Ingen förnekar att han har begått denna barbariska handling - inte ens han själv!
Men ska man leva upp till rätten att kalla sig en rättstat och ett demokratiskt land- så har även dömda brottslingar rätt till mänskliga rättigheter.
Och det vidriga är ju att han särbehandlas- Varför då?!
Som jag sa- jihadister som har begått ännu värre dåd går fria på våra gator- och de kanske har dödat ännu fler människor (dock inte i just Norge)- men är det där skillnaden i behandlingen ligger? Så vi gör skillnad på folk och folk nu? det är ok att döda hundratals- så länge du inte gör det på våran bakgård?
Nej- detta är inte rätt. Norge får gärna behandla honom på detta rättsvidriga sätt- men då ska de inte klassas som en demokrati som tillämpar mänskliga rättigheter längre. Deras beteende är direkt olagligt, men eftersom Amnesty international ( den organisationen som ska påkalla då brott mot rättigheter begås- är ju så klart kulturmarxistisk och har avhumaniserat nationalister),lyfter därför inte ett finger.
Det är rättsvidrigt och jag hoppas Breiviks advokater tar detta vidare till Europadomstolen.
F.ö så ÄR vänster =kulturmarxister. Same shit,different name. Och NEJ- det var inte "vanliga" ungdomar. De var politiskt aktiva- vilket de flesta (de vanliga) inte är.