Citat:
Ursprungligen postat av PerZerk
Okej. Såg att man kunde köpa ett hantelset med ställbara vikter på rusta. Det fanns även sådana
handtag där. Har skrivit till sporttema att jag vill avboka ordern helt. Tror det är bättre att helt enkelt köpa det på Rusta.
Hantelset 15 kg (7,5 kg/st), 279 kr
Hantelset 20 kg (10 kg/st), 349 kr
Köp 20kg, det räcker väl ett litet tag i alla fall, förutom typ hantelrodd. Dock använder man bara en arm i taget på den, då kan du ju lägga på alla vikter på en hantel så kanske det går.
Köp detta om du har rätt bra med smet:
1 skivstång
2 hantlar
En bänk
Chins/pullups-bar
Vikter
Det räcker otroligt långt, och det kan du träna hyfsat seriöst med ett tag.
Jag själv har det jag precis beskrev, och det räcker gott och väl. Dock har jag lats/pushdownmaskin, squatracket osv, men det är inget måste. Squatracket går nog att fixa själv ganska enkelt, och latsmaskin är verkligen inget måste.
En bänk, vikter och en skivstång kommer man otroligt långt med. En pullupsbar är dock bra att ha som komplement för T-bar/hantelrodd och stångrodd.
Om du vill kan jag nog knepa ihop ett schema till dig också, skriv bara vad du har först (bara hantlar till e.x.)
PM'a om du är intresserad.