Citat:
Ursprungligen postat av argtant
Läste en längre intervju med S - politikern Anna Johansson i Göteborgsposten idag där hon fortsatt säger om dessa ungdomar: " På något sätt måste de få en chans att komma tillbaka när de har avtjänat sitt straff ". Detta säger hon innan häktningsförhandlingarna ens har börjat! Hon svarar på frågan om hur man hade kunnat förhindra detta: " Kanske om en granne eller fotbollstränare kunde ha hittat på någonting med ungdomarna ". Inte ett ord om denne 61-årige man som ligger och kämpar för livet. Hon beklagar inte ens sorgen till de anhöriga. Man undrar vad det är för politiker som styr i Göteborg och man häpnar över detta uttalande.
På ett sätt har A.J. rätt. Givetvis skall den som avtjänat ett straff ha en andra och en tredje chans också för den delen. Ingen föds faktiskt till brottsling. Inte heller är det ett medvetet val någon gör.
Dock måste vissa typer av brott betraktas som så allvarliga att de dömda förtjänar en och två extra granskningar innan de släpps fria.
Hatbrott alldeles oavsett orsak måste granskas noga. Det gäller skambrott - det som normalt och ytterst felaktigt beskrivs som hedersbrott d.v.s mäns brott mot kvinnor - sexualbrott, politiskt och religiöst betingade brott.
Visst är det så att det finns två offer i de flesta brott. Både offer och GM är offer. Brott är inte en naturlig del av oss.
Den allmänpreventiva delen av straff fungerar sällan. Straff är inte avskräckande. Samtidigt har vi ett behov av att skydda oss från flera våldsbrott.
Den gällande politiska snällismen ger vid handen att bara man är underprivilegierad har man "rätt" till att begå vissa brott och skall sedan ges syndernas förlåtelse. Givetvis inte uttryckt på det viset men det visas i straffunderlåtelser för "kulturella skillnader" e.t.c. och lättnader för vissa ungdomar som begår brott.
Samhället måste sätta ner foten hårt och klart och entydigt visa att detta går inte an. Om det innebär lidande för individer och grupper associerade med brottslingar må detta vara hänt. Visserligen tillämpar vi inte skuld genom association i Sverige men vi kan heller inte acceptera vad som helst.