Citat:
Ursprungligen postat av
Ignatius94
Det är ju en vedervärdig och efterbliven syn på andra människor, begriper du inte det?
Nej, det begriper jag dessvärre inte. Det är den syn som varit legio genom större delen av vår vita historia, långt innan humanism och annat vansinne satte sina klor i vårt folk. Ska jag gråta och oja mig över att andra pro-vita anser att de vita folken är utvalda och står högre än andra folk? Det resonemanget förstår jag inte alls.
Själv är jag inte så metafysisk eller spirituell av mig, men det konstiga eller tveksamma med identitetskristendomen ligger ju knappast i att de hyllar den vita rasen håller den som bättre än andra raser. Tvärtom är ju detta en av de sundare aspekterna av den.
Det är väl inte särskilt konstigt (om man är troende) att de vita folken, de vackraste och mest fantastiska varelserna som vandrat denna jord och skapelsens krona, också ses som mer speciella och förmer än andra folk?
Citat:
Ursprungligen postat av
Europeisch
Det är ju en direkt spegling av den judiska ideologin.
Ja, givetvis eller en motpol, om man så vill.
Citat:
"Nazisterna" hade inte den åsikten heller, oavsett vad MacDonald säger.
Nej. "Nazisterna" var nog som sagt för liberala i många frågor, exempelvis judefrågan. Men de hade såklart sina förtjänster, de med. Man får plocka det bästa och lämna kvar det mindre bra helt enkelt.
Citat:
Judarna är det stora problemet, negrer och olika blandfolk är otrevliga men knappast några som behöver utrotas för ett gott, vitt, liv på jorden.
Jag har svårt att tänka mig att identitetskristna vill utrota alla icke-vita. Källa?