Diversifiering är nyckeln. Dvs; lägg inte alla äggen i samma korg. Av den anledningen tycker jag att "sparande via lägenhetsköp" är en halvtaskig idé såvida du inte har pengar över till att spara på annat håll också. Tänk också på att du i det scenariot låser dina pengar i lägenheten. Du kanske inte vill behöva flytta för att få tillgång till ditt sparkapital i framtiden?
Ett tips är att dela upp ditt sparande i tre olika delar:
A - Buffertsparande. Här har du pengar som du ska använda vid oförutsedda utgifter. Ungefär en månadslön netto är väl en ganska bra riktlinje på vad du behöver ha i buffertsparande. Allt därutöver lägger du i andra sparformer. Buffertsparandet sker till minimal risk i en placeringsform där du omedelbart kan plocka ut pengarna utan avgift eller fördröjningar. Ett bankkonto med hygglig ränta duger utmärkt. Syftet är inte att tjäna pengar på sparandet utan att helt enkelt minska risken för ekonomiska problem.
B - Placeringar. Här lägger du pengar som du inte behöver för stunden men som du ev kan komma att behöva om ca fem-tio år ungefär. Det viktiga här är att fundera över vilken risk du är beredd att ta. Känner du dig riskbenägen kan du gott lägga 100% i olika aktieplaceringar. Vill du ta mindre risk så placerar du merparten i räntesparande. En medelriskplacering är väl någonstans runt 60% aktier, 40% räntor ungefär. Vilka aktieplaceringar du väljer har såklart betydelse, men alla studier visar att det är valet av placeringsform (aktier kontra räntor) som har absolut störst betydelse. Exakt vilken aktie eller fond du väljer har mindre betydelse (även om placeringsnördarna kommer att hävda att det minsann är livsviktigt huruvida fondavgiften är 1,4 eller 1,5%). Viktigt dock att du sprider aktieplaceringarna på flera aktier eller ett par olika fonder.
C - Låååååååångsiktigt sparande. Här lägger du pengar som du ska använda när du går i pension. Om du sedan bör spara i ett pensionssparande eller inte väljer du själv - det finns för och nackdelar med båda alternativen. Huvudsaken är att du har ett konstant sparande som du inte rör förrän den dag du väljer att gå i pension (ja, såvida inte kåken brinner ner och du står där oförsäkrad). Här kan du placera rubbet i aktieplaceringar såvida du inte är extremt riskavert. Flytta över delar av sparandet till ränteplaceringar om ca 20 år och när du går i pension flyttas rubbet till räntor.
Något i den stilen kan vara en bra början i alla fall.