Jag är vegan sedan länge och skulle trots introduktionen av odlat kött föredra en bönbiff framför en hamburgare bestående av odlat kött på ett framtida Burger King, och detta av hälsoskäl. Mitt kostval bottnar i en konsekvensetisk mix av bland annat förbättrad hälsa, minskad miljöbelastning och minskat lidande, och även om odlat kött skulle innebära en enorm förbättring för djur och natur så faller det helt enkelt på hälsan -- därför skulle inte massproduktionen av odlat kött påverka min vardag ett dugg. Men! Det skulle underlätta något enormt vid sociala tillställningar och middagsbjudningar där folk har svårt att släppa köttet, och jag skulle definitivt kunna tänka mig att inmundiga odlat kött tillfällesvis. Såvitt jag förstått så skulle tillverkningen av det odlade köttet kunna justeras utefter behov i en relativt avancerad form (även om de första produkterna förmodligen är begränsade till formpressade korvar, köttfärs och platta biffar), vilket stödjer mig i tron om att det kan bli succé.
Efterfrågan på "etiskt stämplat" kött idag är enorm, och de flesta vill ha kött där så lite lidande som möjligt är inblandat, dock kommer man aldrig komma från att kött = död, den högsta formen av kränkande och lidande. Därför tror jag när denna produkt introduceras på marknaden, som BÅDE är riktigt kött (ingen smaklös quornfilé eller halvdana sojastrimlor, för den som inte har tid, ork eller vilja att laga riktig mat från grunden) och till 100 % kan garantera att ingen individ ha fått lida i framställandet produkten - så kommer det slå stort!
Det finns hundrafalt fler argument för än emot odlat kött, och den som säger att det är "oetiskt", "äckligt", "onaturligt" och andra dylika inte-så-genomtänkta ord, hör du ens till din egen irrationalitet och fullkomligen värdelösa argument?
Hittade två länkar som kanske kan vara av intresse, ligger nämligen i sängen och har inte energi att utveckla min argumentation längre än så här, men för den som ändå känner sig öppen att vidga sina perspektiv och zooma ut ett slag innan de fördömer idén om odlat kött helt och hållet:
http://www.fria.nu/artikel/89511
http://debatt.svt.se/2012/02/21/djur...-laboratorier/