2012-03-17, 18:05
  #1
Medlem
BlottedSciences avatar
Hej alla flabshackers!

Jo det är så att jag fick en husrannsakan för snart två månader sedan nu. De sa att jag var misstänkt för personligt bruk samt ringa innehav av narkotika (CB). Fick följa med till stationen medan de kollade igenom lägenheten med hund. Jag vet redan att de inte fanns ett skit att hitta då jag var förvarnad och hade slängt/damsugigt lägenheten på allt rökrelaterat samt slängt damsugarpåsen.

På stationen vägrade jag urin i ett antal timmar tills det blev blodprov. Hade rökt senast 3 dagar tidigare och ganska frekvent innan dess i ett år. Hade rökt väldigt mycket och frekvent hela den veckan innan så kännde mig ganska körd även efter blodprovet. Gick väl med hopp om 80% att jag torskar.

Vid förhöret (innan urinprovet skulle ske) frågade de om jag ville ha en tid att komma dit ifall analysen blir positiv så att jag själv kan få se den. Och det ville jag. Så jag fick en lapp med första och sista datum (7 dagar) jag kan komma dit ifall att provet skulle bli positivt. Dessa datumen var ca en månad framåt.

Hursom. Jag har inte hört ett ljud whatsoever från polisens sida sedan min husrannsakan. När datumen hade passerat och jag inte hade fått nån bot i brevlådan antog jag att blodprovet blev negativt. Men ska man inte få brev om sånt? Eller är det bara om misstanke också läggs ner?

Med tanke på att de bara sa att jag var misstänkt för ringa innehav och pesonlig bruk (jag hade småbecknat förut med innehav av 2hg som mest) så förstår jag inte varför misstanke inte skulle läggas ner. Kan tillägga att de även fick mitt telefonnummer. Det fanns inget knas på telefonen (som de säkert kollade igenom när det rota i min lägenhet) och jag använder nytt nummer nuförtiden.

Tänkte först gå till stationen själv för att få bekräftat att det blev negativt samt även få ut intyg på att ordern om husrannsakan var helt legit. Men jag sket i det då jag tänkte att fallet säkert ligger långt ner i högen av fall de prioriterar just nu och att det är lika bra att inte ta upp det alls.

Kan tillläga att jag inte becknat ett skit på ca ett halvår och jag är 100% säker på att det är ett tips som ringt polisen. Detta tipset har troligen dragit en rövarhistoria då tipset inte visste hälften av sanningen men ändå lyckats få upp misstankar nog för husrannsakan.

Någon som vet bättre än mig hur sånt här fungerar?
__________________
Senast redigerad av BlottedScience 2012-03-17 kl. 18:20.
Citera
2012-03-17, 18:19
  #2
Medlem
Moments avatar
Tror pers att du klarade dig!
Citera
2012-03-17, 18:22
  #3
Medlem
BlottedSciences avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Moment
Tror pers att du klarade dig!
Jo det tror jag med!

Men satt mest och blev lite fundersam över varför jag inte fått något brev om att misstanke nedläggs. Någon annan som varit med om det?
Citera
2012-03-17, 19:01
  #4
Medlem
Dom meddelar inte dig om du inte pissar positivt. Jag har tagit blodprov flera gånger, och vetat att jag var ren i blodet, men aldrig fått något samtal eller brev om att jag var ren. Dom hör endast av sig om du är positiv.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in