Citat:
Ursprungligen postat av toungetied
Du är medveten om att det inte bara är katoliker som har helgon, va? Hursomhelst, tror det finns runt 90 helt helgonförklarade.
90!!!??? Skämtar du?
Det är tydligen inga katoliker vakna så en ateist får svara på TS fråga. Katolikerna har tusentals helgon, jag inte säker på att någon har en helt exakt siffra. Bara för att börja så har ju i princip alla årets 365 dagar ett helgon var, som är ursprunget till namnsdagar. Och nästan ingen av dom över 300 blev helgonförklarad efter år 1500 eller så, så totalsiffran är mycket större. Dessutom är det inte bara en per dag. Jag googlade lite och fann ett site som ger namnet på 10 helgon dyrkas just idag, den 16 mars. Igår var det 7 st.
Man kan ju verkligen fråga sig om detta är monoteism. Jag tolkar dom som nån form av "lobbyister" som har möjlighet att påverka gud, och därför kan det var idé att be till dom. Om man nu har blivit lurad att tro att gud finns kan man väl tro på helgon också. Man kan ägna mycket energi åt påhittade saker.