Citat:
Ursprungligen postat av CarloMarx
Känns som om det här nu bara blivit estetisk prägel, handlar det här inte om att faktiskt få välja själv över sin egen kropp mer egentligen och med att göra ett val så inte behöva vara beredd för att försvara sitt val?
Jo, men det är svårt att få inskränkta människor på ett forum att fatta. Själv förstår jag inte hur man orkar bry sig så fantastiskt mycket om hur andra människor klär sig, rakar sig, vad de äter, gillar för musik osv. Man måste ha ett fattigt liv själv om man känner att det ger tillfredsställelse att försöka trycka ner andra så fort man får tillfälle.
Men i grund och botten handlar det bara om att människor är otrygga i dig själva. Är man en trygg person behöver man inte bry sig så himla mycket om vad alla andra gör, tycker och tänker.