Citat:
Ursprungligen postat av angulus
Dr Åsa skrev faktiskt flera krönikor eller kåserier för Dagens Medicin.
De var på baksidan som lite populistisk avrundning på tidningen och inte vetenskapliga. Temat kunde tex vara raljerande om att doktorer tjänar för lite pengar.
Ja, det var min minnesbild också, att artiklarna inte var vetenskapliga utan möjligen populärvetenskapliga. Och därtill kanske enkla tyckar-krönikor.
Citat:
Ursprungligen postat av Bouazizi
Dagens Medicin är ingen vetenskaplig tidskrift. Den tar upp nyheter inom i området hälso- och sjukvård. Ibland tas vetenskap upp men då ur ett nyhetsperspektiv och inte så mycket mer avancerat än vad som brukar skrivas i vilken tidning som helst. Sedan har angulus också helt rätt i att Åsnas roll inte heller var att förmedla vetenskap utan att kåsera över helt andra saker. Åsna har inget som helst vetenskapligt anseende, i alla fall inte inom läkarkåren.
Precis.
Dessa artiklar har dock, i marknadsföringssammanhang av ÅW, beskrivits vara just vetenskapliga. Något vi kan vara överens om att dom inte är.
Jag kan köpa om det blir fel någonstans i
enstaka sammanhang, där ÅW beskrivs felaktigt som plastikkirurg trots att hon inte har tillstymmelse till specialistbevis överhuvudtaget. Dvs om hon själv har beskrivit för en reporter att hon gör sin specialisttjänstgöring på plastikkirurgisk klinik och det sedan har förkortats till att ÅW jobbar som plastikkirurg etc. Händer detta enstaka gång må det väl det vara hänt såvida det inte upprepas löpande eller hon själv skriver texter med felaktig yrkestitel. Men när det dessutom skrivs om henne att hon publicerar "vetenskapliga artiklar" börjar jag tycka att ÅW själv borde ha varit mer aktiv för att korrigera sådant. Om inte annat så i vart fall med tanke på sitt eget rykte? De som faktiskt publicerar vetenskapligt material måste ju undra vad denna krönikör pysslar med, när hennes texter utges för att vara vetenskapliga.
Till
Sydsvenskan säger ÅW okt 2008 att hon brukar be om att få granska artiklar om henne innan dom går i tryck
Citat:
Jag tror att dr Åsna är sitter fast med händerna djupt i syltburken. Jämfört med dr Brasa är hon kanske en dununge men hon är nog betydligt mer insyltad än vad som har framkommit än så länge. Hon har kanske nästan själv trott att hon kunde använda sitt "varumärke" till att göra gott med folkbildning mm. men huvudsyftet har uppenbarligen varit att tjäna cash, snabba cash...
Ja, man kan fundera över hennes syften ibland.
KÄNGA TILL TVÅ MYNDIGHETER SOM INTE TYCKTE SOM HENNES SAMBO?
Som t ex angående pappaartikeln som har nämnts tidigare i tråden.
I januari 2009 publicerade Dagens Medicin en krönika av ÅW där ÅW kritiserar domstolar och sociala myndigheter för att utföra bristande vårdnadsutredningar och vårdnadsbeslut. Under samma period som hennes sambo utretts i ett vårdnads- och umgängesmål går hon ut medialt, t ex i
Expressen:
Citat:
Tv-läkaren Åsa Vilbäck går till kraftigt angrepp i en krönika i Dagens Medicin.
- Jag har sett det här inifrån på väldigt nära håll och man blir ju rädd för rättssystemet, säger Åsa Vilbäck till Expressen.se.
Domstolen beslutade, med beaktande av Socialtjänstens utredning, att frånta ML vårdnadshavarskapet. ML drog två gånger, 2008 och 2009, tillbaks sin talan i umgängesfrågan. Och eftersom ÅW har påvisats lägga sig i fallet inte minst i kontakterna med en exfru som undanbad sig ÅW:s kontakter, så kan man instämma i att ÅW har sett detta på väldigt nära håll. Däremot kan man fundera över hur seriöst det framstår att använda sitt medieutrymme för att ta upp frågan om vårdnadsutredningar och pappor just under pågående processer. Kunde man inte ha avvaktat lite? Om nu inte ÅW även tidigare hade ägnat sådana frågor uppmärksamhet så kan det faktiskt uppfattas som att hon just då, utifrån just en personlig referens, passar på att ge en känga till två myndigheter som inte agerade såsom hennes sambo önskade.