2012-09-17, 22:30
  #9025
Medlem
Spy-Xs avatar
Personligen måste jag faktiskt säga att det är bra mycket mer spännande vad som kommer hända kring utredningen av Dr Brasas ekonomiska affärer och hans specialistbevis. Mordbrandsdomen är spikad och mest sensationella som skulle kunna hända är som Hamilkar, det gamle insiktsfulle fyllot, så riktigt påpekade - att hovrätten prutar några månader för att låta Dr Brasa slippa obehaget att fraktas till riksintaget på Kumla. Uppriktigt tror jag inte att Dr Åsna kommer besöka Dr Brasa om denne sitter på Kumla, det finns faktiskt gränser för vad Dr Åsna är beredd att utsätta sitt varumärke för och besöka en fånge på Kumla - om så hennes man - är mer än man kan begära av henne.

Indragningen av legitimationen är antagligen redan utskriven och redo att postas i samma ögonblick som domen vunnit laga kraft. Och som någon redan påpekat, Dr Brasa kommer överklaga till HD. Går det så går det är devisen.

Och igen, jag gillar Dr Brasa på något sätt fascinerande sätt. Jag tror han har en helt skev föreställningsvärld som man bara hittar hos sådana som har ett riktigt kriminellt tankesätt men att han haft så mycket självinsikt att han lyckats hålla ett pokerface. För er som inte vet vad ett kriminellt tankesätt är, det är en som ser brottstillfällen överallt och omedvetet hela tiden letar efter möjligheter att begå brott. Som jag skrev, inget brott är för litet eller stort för Dr Brasa, allt handlar om tillfälle! Och skiter det sig eldar han upp skiten och försvinner mitt i natten med ett leende! Jag ställer mig dock frågan hur pass hämndlysten en sådan som Dr Brasa är. Jag menar, hans tröskel för att begå brott är ju riktigt låg, stöld/häleri av maskiner osv. Jag undrar om det finns något exempel på någon som korsat hans väg och som oförklarligt fått sin bil eller villa nerbränd?

Jag tror faktiskt inte att han är det minsta knäckt över domen. Just nu ser han tillfälliga problem som kommer lösas på den första permissionen (en permission som kommer dröja längre än han tror) och han är antagligen redan igång med en YEAH-kalkyl. Det största straffet är antagligen att han inte kommer få umgås så mycket med dottern Puma. Människobarnet och Dr Åsna är bara brickor i hans spel och inte intressanta såvida de inte kan användas till något fördelaktigt. Med lite rätt avdelningskamrater så muckar Dr Brasa med nya vänner och nya högtflygande planer....
__________________
Senast redigerad av Spy-X 2012-09-17 kl. 22:35.
Citera
2012-09-17, 23:01
  #9026
Medlem
Lodjurens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spy-X
Personligen måste jag faktiskt säga att det är bra mycket mer spännande vad som kommer hända kring utredningen av Dr Brasas ekonomiska affärer och hans specialistbevis. Mordbrandsdomen är spikad och .... [klipp]

Ekobrottsutredningen mm kommer bli intressant. Det vore inte förvånande om en grundlig sådan utredning påvisade mer tveksamheter än dom svarta lönerna till källartrollen.

Inte otänkbart nej att hovrätten skulle kunna pruta upp till ett halvår på straffet.

Och ja, det är fascinerande när man stöter på någon som verkar vara så pigg på att fuska här och var, i en sån här omfattning. Nästan som tics?


TVÅ TRAFIKFÖRSEELSER (som redan nämnts i tråden finns det fler än två)
I ML:s fall, ta bara detta med trafikförseelserna, där ML har satt sig på tvären - till och med den gången då böterna var endast ynka 500 kr. Jag har svårt att förstå hur en mångmiljonär, med "koll" på bokföringen, låter bli att betala in 500 kr. Har man inte skattemärket på bilen så har man inte.

Det här kom i PM: Dom tingsrätten hastighetsöverträdelse och dom vägtrafikregistret.

Om man har erkänt att man inte hade skattemärket på bilen borde det väl vara smidigare att betala in 500 kr i penningböter än att låta åklagaren stämma en, och sen avvakta tills domstolen har fällt ett utslag?

Hastighetsöverträdelsen den 13 sept 2007, utanför Hudiksvall, kostade 5400 kr då ML körde 66 km/h där det var 30 km. ML hävdade i domstolen (ungefär) att
A) där fanns ingen 30-skylt samt
B) polisen måste ha mätt hastigheten på någon annans bil.



TIPS
När domen har fallit, den 19 sept kl. 11:00 går det att mejla Svea Hovrätt och beställa den.
Mål B 6447-12.
svea.hovratt@dom.se

Länk till en infotråd: Flashback stängs för underhåll på onsdag.
__________________
Senast redigerad av Lodjuren 2012-09-17 kl. 23:37. Anledning: förtydligande + tillägg
Citera
2012-09-18, 09:06
  #9027
Medlem
ua571cs avatar
Ett litet guldkorn ur domen gällande hastighetsöverträdelse:

"Under telefonsamtal med tingsrätten den 4 oktober 2007 har Magnus Lundberg uppgivit att han ifrågasätter om hastighetsbegränsningen på aktuell sträcka var 90 km/tim, eftersom han trodde gällande hastighetsbegränsning var 110 km/tim."

Och i svajig linje med den logiken skulle följande formulering kunna användas gällande mordbranden:

"Magnus Lundberg uppger att han ifrågasätter om det är olagligt att bränna ner ett hus, eftersom han trodde att det var lagligt."

Men i vanlig ordning bygger skrivningen i domen givetvis på en missuppfattning, eller att han har blivit felciterad....
Citera
2012-09-18, 09:49
  #9028
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Hamilkar
Menar du Sveriges Radios P1 eller Radio1? Viss skillnad, nämligen. Radio1 har en icke mätbar lyssnarskara, och letar efter precis vem som helst. Mig, till exempel.
Radio1. Det är en programledare där som ringt överallt och frågat efter Åsa. Det skulle handla om kvinnor som faller för tuffa farliga killar och blir utnyttjade och duperade. Åsa är inte hemma för dom har varit där och ringt på. Likaså skickat brev.
Citera
2012-09-18, 10:06
  #9029
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ua571c
Ett litet guldkorn ur domen gällande hastighetsöverträdelse:

"Under telefonsamtal med tingsrätten den 4 oktober 2007 har Magnus Lundberg uppgivit att han ifrågasätter om hastighetsbegränsningen på aktuell sträcka var 90 km/tim, eftersom han trodde gällande hastighetsbegränsning var 110 km/tim."

Och i svajig linje med den logiken skulle följande formulering kunna användas gällande mordbranden:

"Magnus Lundberg uppger att han ifrågasätter om det är olagligt att bränna ner ett hus, eftersom han trodde att det var lagligt."

Men i vanlig ordning bygger skrivningen i domen givetvis på en missuppfattning, eller att han har blivit felciterad....

Ungefär lite som Åsas tankar kring mordbranden "– Att ett hus, dessutom ett hus med en sådan historia, sätts i brand är både tragiskt och förskräckligt, även om det aldrig har varit fara för någons liv eller att ingen person kom till skada."

Eller som Magnus kommentar genom sin advokat: – Och om han har gjort det menar han att det inte är något brott, eftersom det är hans egendom.

Jag har så svårt att se att Åsa som använder sig utav samma tankegång som sin kära sambo inte har en susning om någonting...
Citera
2012-09-18, 10:12
  #9030
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Flashback2012
Radio1. Det är en programledare där som ringt överallt och frågat efter Åsa. Det skulle handla om kvinnor som faller för tuffa farliga killar och blir utnyttjade och duperade. Åsa är inte hemma för dom har varit där och ringt på. Likaså skickat brev.

Men vem skulle den "tuffa, farliga killen" vara? Magnus? Mycket kan man nog säga om honom, men särskilt tuff är han väll ändå inte...

Osannolikt = Åsa + Duperad
Citera
2012-09-18, 10:16
  #9031
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen
.../Dina frågor har genomgående varit bättre än de svar Du får....//Men DrBrasa är en speciell klient som vet allt bättre själv och han gick själv ut i massmedia och förstörde sin sak. DrBrasa påtalade att om han hade tänt på huset var det hans egendom....//
Citat:
Ursprungligen postat av Hamilkar
Det räcker med att domstolen konstaterar endera att det fanns spridningsrisk eller att ML inte ägde fastigheten för att gå vidare till nästa alternativyrkande. Det gör ML:s sits väsentligt besvärligare, eftersom det är på det här stadiet som det avgörs om det är fråga om mordbrand eller ej.
Det känns bra, att jag inte ensam tyckte att detta var en konstig strategi. Med tanke på att det var ur den här artikeln: http://www.aftonbladet.se/nyheter/article14505896.absom Magnus förstörde för sin advokat, kan man ju undra vad uttalandena ur samma artikel, som hans (ex?)sambo gjorde, skall tolkas? Skulle Magnus ha haft en medhjälpare, (som han skyddar) så är det ju faktiskt bara strax under 4 timmars bilkörning från Sundsvall!
Citat:
Ursprungligen postat av Skidaddle
Det blir enklare om man tittar på hur tiden det har varit under det senaste halvåret. Sen Åsa la ned sitt twittrande och sattes med munkavle av sin advokat har intresset varit ganska litet. ...//
Ja, med facit i hand var väl hennes offentliga approch i början, det som fick intresset för bl.a denna tråd att bli så stort, så en av frågorna måste ju bli (lite konspiratoriskt) var det bara otur, eller var det ett sätt att koncentrera intresset på sin (ex?)sambo?
Citat:
Ursprungligen postat av SuperTeflon
Själv har jag ställt in champagnen i kylskåpet till på Onsdag kl 11.00
Jag tycker inte att det är värt att slösa bubblet på att rättvisan för en gångs skull skipas, men om vi i skattekollektivet får lite återbäring i framtida skattemål, kan det hända att något starkt slinker ner.
Trots allt kostar ju den här farsen oss skattebetalare enorma summor och helpensionen på Hotell Kumla ( eller var det nu blir) är ju inte heller direkt gratis!
Citat:
Ursprungligen postat av Spy-X
Personligen måste jag faktiskt säga att det är bra mycket mer spännande vad som kommer hända kring utredningen av Dr Brasas ekonomiska affärer och hans specialistbevis
Tycker jag med.
Citat:
Ursprungligen postat av Lodjuren
Det här kom i PM: Dom tingsrätten hastighetsöverträdelse och dom vägtrafikregistret
Man känner igen alternativscenariorna i allafall, 'dom mätte på fel bil, och om inte så var det 110 km och inte 90 km! Att hela tiden komma på alternativa skäl till sin egen oskuld!
Citat:
Ursprungligen postat av Hamilkar
Menar du Sveriges Radios P1 eller Radio1? Viss skillnad, nämligen. Radio1 har en icke mätbar lyssnarskara, och letar efter precis vem som helst. Mig, till exempel.
Citat:
Ursprungligen postat av habet
Vad menar du med "letar efter henne"? Skall Aschberg, jag förmodar att det är det kanal1 du menar, anställa henne? Är dom ute på Värmdö och går skallgång efter henne eller vad?
Letar o letar, är alla borta nu plötsligt?
Något för Missing people kanske?




Lustigt, vi tänkte på samma sak!

Citat:
Ursprungligen postat av birkaboo
...//Jag har så svårt att se att Åsa som använder sig utav samma tankegång som sin kära sambo inte har en susning om någonting...
__________________
Senast redigerad av Merkantila 2012-09-18 kl. 10:19. Anledning: Kom svar samtidigt
Citera
2012-09-18, 10:45
  #9032
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ua571c
Ett litet guldkorn ur domen gällande hastighetsöverträdelse:

"Under telefonsamtal med tingsrätten den 4 oktober 2007 har Magnus Lundberg uppgivit att han ifrågasätter om hastighetsbegränsningen på aktuell sträcka var 90 km/tim, eftersom han trodde gällande hastighetsbegränsning var 110 km/tim."

Och i svajig linje med den logiken skulle följande formulering kunna användas gällande mordbranden:

"Magnus Lundberg uppger att han ifrågasätter om det är olagligt att bränna ner ett hus, eftersom han trodde att det var lagligt."

Men i vanlig ordning bygger skrivningen i domen givetvis på en missuppfattning, eller att han har blivit felciterad....
Jag kommer inte ihåg om det här har diskuterats tidigare, men likt många andra byggare så har han lastbilsregistrerat sin V70 för att kunna lyfta momsen. Då undrar jag, hade han redan en byggverksamhet i maj 2007 och får man köra en V70 på b-körkort om den är lastbilsreggad, och om inte har Magnus fler behörigheter i sitt körkort och i så fall så kommer den delikata frågan, hur faan har han fixat det? Känner han månne en trafikinspektör också, som han har någon hållhake på?
Citera
2012-09-18, 10:49
  #9033
Medlem
DreamTwisters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merkantila
Jag kommer inte ihåg om det här har diskuterats tidigare, men likt många andra byggare så har han lastbilsregistrerat sin V70 för att kunna lyfta momsen. Då undrar jag, hade han redan en byggverksamhet i maj 2007 och får man köra en V70 på b-körkort om den är lastbilsreggad, och om inte har Magnus fler behörigheter i sitt körkort och i så fall så kommer den delikata frågan, hur faan har han fixat det? Känner han månne en trafikinspektör också, som han har någon hållhake på?

Lätt lastbil. Räcker med B
Citera
2012-09-18, 10:54
  #9034
Medlem
ua571cs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merkantila
Jag kommer inte ihåg om det här har diskuterats tidigare, men likt många andra byggare så har han lastbilsregistrerat sin V70 för att kunna lyfta momsen. Då undrar jag, hade han redan en byggverksamhet i maj 2007 och får man köra en V70 på b-körkort om den är lastbilsreggad, och om inte har Magnus fler behörigheter i sitt körkort och i så fall så kommer den delikata frågan, hur faan har han fixat det? Känner han månne en trafikinspektör också, som han har någon hållhake på?

XTY036 = PB, Volvo S + V70, Svart, 2006
GFS534 = LB, Mercedes-Benz 214, Vit, 1997
Citera
2012-09-18, 11:28
  #9035
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ua571c
XTY036 = PB, Volvo S + V70, Svart, 2006
GFS534 = LB, Mercedes-Benz 214, Vit, 1997
så här stod det i domen:
Citat:
Hastigheten på lastbil med registreringsnummer XTY036, som fördes av Magnus Lundberg, uppmättes till 111 km/tim.
Att jag ifrågasatte hans eventuella förhållande till en trafikinspektör är att jag vill minnas att de flesta bilar som stod skrivna på honom, visade upp diverse krockskador, samt att hans täckstory om kvinnan han körde på vid Telefonplan antydde att hans köregenskaper stod i paritet med hans andra färdigheter.
Att Volvon nu står registrerad som PB, betyder ju icke att så alltid har varit fallet. Jag har för mig att reglerna har blivit hårdare på senare år för att registrera en PB som lastbil. Hoppas han påminner någon om att bilen skall besiktas senast den 30 oktober! Själv lär han ju vara upptagen då.
Citera
2012-09-18, 12:01
  #9036
Medlem
ua571cs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merkantila
så här stod det i domen:

Att jag ifrågasatte hans eventuella förhållande till en trafikinspektör är att jag vill minnas att de flesta bilar som stod skrivna på honom, visade upp diverse krockskador, samt att hans täckstory om kvinnan han körde på vid Telefonplan antydde att hans köregenskaper stod i paritet med hans andra färdigheter.
Att Volvon nu står registrerad som PB, betyder ju icke att så alltid har varit fallet. Jag har för mig att reglerna har blivit hårdare på senare år för att registrera en PB som lastbil. Hoppas han påminner någon om att bilen skall besiktas senast den 30 oktober! Själv lär han ju vara upptagen då.

Behövs inte. Andra ägare idag. (Säkert några stackars jävlar som köpt dem med skruvade mätare...)

Men jag är säker på att Magnus hade uppskattat din omtanke.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in