Citat:
Ursprungligen postat av alardee
jag har nu köpt en ihpone 4. kan någon ge mig en rimmlig förklaring till varför jag ska jailbreaka min telefon? för att undangå Apples begränsade program? eller lättare sagt, varför har du jailbreakat din telefon? vad kan du göra som jag inte kan?
De flesta som jailbreakar gör det för att undgå Apples instängdhet och att man får tillgång till crackade versioner av de appar som finns i App Store, man kan även ändra teman, ha fler appar i en mapp, ha fler appar i docken, ändra hur låsskärmen ska se ut och så vidare.
Citat:
Ursprungligen postat av alardee
finns det någon risk att t.ex tele2 eller apple märker detta och spärrar min telefon?
Risken är absolut noll, du behöver inte vara orolig, dom kan inte se om du har jailbreakat och kan absolut inte spärra din telefon av den anledningen att du har jailbreakat, det är inte olagligt.