Flashback bygger pepparkakshus!
2012-02-08, 10:15
  #1
Medlem
Tja matvänner!

Jag skulle vilja koka en vitlöksbuljong. Har ni tips på hur? Har ni gjort det själva? Har ni ätit en sådan?

Man kan j t.ex. koka på rå eller ugnsbakad vitlök, vilket blir bäst?
Bör man ha med standardrotfrukter eller blir det för mycket "vanlig" grönsaksbuljong då?

Alla tips uppskattas!
Citera
2012-02-08, 10:25
  #2
Medlem
Axel-Foleys avatar
Skulle gå på ungsbakad vitlök! Lite mer arom i den sorten
Citera
2012-02-08, 11:13
  #3
Medlem
Bedragens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av eroz
Tja matvänner!

Jag skulle vilja koka en vitlöksbuljong. Har ni tips på hur? Har ni gjort det själva? Har ni ätit en sådan?

Man kan j t.ex. koka på rå eller ugnsbakad vitlök, vilket blir bäst?
Bör man ha med standardrotfrukter eller blir det för mycket "vanlig" grönsaksbuljong då?

Alla tips uppskattas!

Vill du ha den råa skarpa vitlökssmaken skulle jag nog rekommendera att du kokar en vanlig grönsaksbuljong och sen när den svalnat pressa i ett par vitlöksklyftor efter smak och låta det stå o dra ett par timmar. Detta är enbart en gissning har själv inte provat men vitlökssmaken påverkas av uppvärmning och blir mycket mildare om man kokar, ugnsbakar den.

Personligen tycker jag nog ugnsbakad vitlök har en trevligare arom så jag skulle nog köra på 3-4 hela vitlökar som jag körde i ungen och sen ner i grönsaksbuljongkoket, det kommer förmodligen inte ta över smaken men finnas en trevligt vitlöksarom i bakgrunden.

Får jag fråga vad för rätt du hade tänkt att använda en vitlöksbuljong till?

Lycka till
Citera
2012-02-08, 11:23
  #4
Medlem
Bylines avatar
Anledningen till att man kokar buljong, är ju för att koncentrera smaker och näringsämnen.
Jag antar att det är smaken du är ute efter med ditt försök, och jag är oerhört skeptisk, men testa och rapportera tillbaka.

Jag misstänker att det enda du kommer att åstadkomma är en sullfitstinkande vätska, som förlorat all vitlöksdoft och smak då det ämnet som just ger vitlöken dess vitlökssmak förvandlas till sulfiter i kontakt med luft. Det är därför som man på pizzerior och liknande förvarar sin färdigpressade vitlök i massor av olja. På det viset så kan man förhindra den här förvandlingen och få den färdigpressade vitlöken att hålla i en vecka eller mer.
Citera
2012-02-08, 15:14
  #5
Medlem
Vitlöksbuljong: http://www.epicurious.com/recipes/food/views/Garlic-Broth-15610
http://www.nytimes.com/2008/12/01/health/nutrition/01recipehealth.html
http://www.cdkitchen.com/recipes/recs/789/Garlic-Broth95032.shtml
http://www.recipesource.com/soups/soups/03/rec0333.html

En vitlökssoppa men fungerar säkert som buljong om man struntar att blanda i mjölet: http://fxcuisine.com/Default.asp?language=2&Display=151&resolution=high
Citera
2012-02-15, 15:36
  #6
Medlem
Tack för alla svar!

Vitlöksbuljongen får bli nån annan gång. Jag skulle ursprungligen ha den i en polentagröt. Istället blev det vitlökssmör med 25% vanlig, 75% ugnsbakad. Resultatet blev lite meh, smakade inte särskilt mycket men jag tror det var på grund av alldeles för mycket polenta. Det ska tilläggas att näst intill en hel parmesanost(bit) revs ner.

Intressant med det där med den blåa färgen, det känner jag igen från när jag testade göra en bea på vitlök istället för schalotts. Blev inte heller särskilt bra om jag kommer ihåg rätt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in