Citat:
Ursprungligen postat av Nicke--Nyfiken
Man kan tala om paradoxer i båda fallen i övrigt kanske de är svårt att jämföra även om man med metodisk relativism nog borde kunna jämföra de olika världsbilderna i den mån de alls handlar om samma sak.
Det är hypotetisk möjligt att man KAN skapa ett gemensamt jämförelses-underlag. Jag har själv en liten käpphäst på detta området i fringe-vetenskapens metafysiska potential (inklusive perspektiv från logik/epistemologi). Men jag har aldrig sett något som gav mera än ett par någonlunda säkra fingerpek, med spekulationer som påföljd.
Citat:
Hur ser du på Paul Feyerabends kritik av vetenskapen som dagens mest aggressiva religion?
Jag följar öht. inte med i den 'officiella' debatten mellan central-gestalterna blant teister och ateister, men förlitar mig helt och hållet på vad jag kan komma fram till själv från ett underlag av vetenskap, filosofi och kunskap om religiös doktrinalism/exegesis-metoder.
Jag kan hänvisa till tråden 'ateism är inte en tro', där det finns lite smakprover på min position.
Han/hon/den är för pastafarianismen vad Ain Soph är för judisk esoterism, eller BrahmaN för vissa delar av hinduismen.