Citat:
Ursprungligen postat av MegaLomani
Verkar inte komma svar från Herr Lindholm så jag tar mig friheten att göra ett inlägg istället. En del kan få hallucinationer före anfall s k aura. Det är inte sällan i form av lukter. Syner och hörselhallucinationer kan också förekomma. Framför allt temporallobsepilepsi kan ge syner och bisarra beteenden, vilka ibland har varit svåra att skilja från schizofrenisymtom.
Citat:
Ursprungligen postat av Herr Lindholm
Tackar!
Ett par länkar:
Wikipedia &
någon blogg.
Har även läst att en terapi mot epilepsi är att filma patienten innan o under anfallet. På så vis är det lättare att upptäcka när ett anfall är på gång och att mildra det. Men i en kontext där man inte ens känner till konceptet epilepsi och t.o.m. tar vanliga drömmar på blodigt allvar så kan det inte vara lätt för epileptiker om dom inte kan få en plats i gruppen som just shaman.
Hade glömt tråden, ber om ursäkt. Svarar er båda i samma då svaren ligger nära.
Hur mycket erfarenheter har ni själva av epilepsi?
Jag går inte efter wikipedia eller bloggar utan efter egen erfarenhet både i familj, 2 grannar, epilepsiföreningen och 4 år heltid natt på akutintag där de kom in som behövde hjälp resp dom som inte fått diagnosen. I värsta fall status epilepticum.
Så visst vet jag vad aura är. Men det är snabbt övergående och ingenting man kan ta som en dröm och tycka det är kul. Alla märker inte av aura heller.
Men jag har inte talat med någon som tyckt det var roligt. Och det mycket pga att dom inte kommer ihåg något från det anfallet börjar. Auran räknas vanligen in i anfallet. Det är måttligt roligt att kanske vakna på en plats ute eller borta. Finna att man ligger där och massor av folk som står och glor ner. Trött, yr och förvirrad.
Kanske har urinen gått under anfallskramperna..o.s.v. Skador som blöder och kräver läkarhjälp att sy ihop.
Och framför allt: ATT INTE VETA!
Nyfikna människor som inte gör något för att hjälpa utan bara gör allt mycket värre. (antar att många tar fram mobilen)
Videoinspelningarna påbörjades här i Sverige (Skåne) under 80-talet. Dygnet runt inspelning i stort sett.
Det är mycket jobbig undersökning men kan ge väldigt mycket nyttig erfarenhet. Som ni nämnt så visar kramperna var någonstans i hjärnan skadad sitter. Och på det gå vidare. Sedan denna undersökning kom i bruk så har allt fler blivit opererade. Ofta med gott resultat.
Operationerna bedöms efter vad som kan ge mest nytta. Med andra ord barn o. ungdomar som inte medicin fungerar på, tyvärr är det en del som får leva med anfall som kommer ofta.
Vilket utsätter dom för risker, gör att dom inte kan hålla igång som kompisarna. På de som inte kan få lindring är även livstiden i risk att bli förkortad jämfört med friska. (om inte medicin fungerar)
De som upplever roliga eller vackra minnen har knappast epilepsi. Det finns sjukdomar som kan ha liknande symtom. Eller framkallas med droger.
Tyvärr så har jag ingen annan källa än min erfarenhet förutom allt jag läst på ca 30 år
Mvh
Edit-
(min markering ovan)
Herr Lindholm, det är stor skillnad på undersökningar och terapi ibland. Men mycket riktigt så kan undersökningen göra att patienten får möjlighet att få en "skräddarsydd" medicinering med tanke på var och vad som utlöser anfall.