Citat:
Ursprungligen postat av Psyxius
Tycker att du borde stänga ner det sista också. Finns en hel del typiska "beroendesymptom" du visar upp så det första du bör göra är att vara helt ärlig för din familj och förklara hur det ligger till. Lägger du även fram det som om att du har problem med det och är medveten om det så är det mer starkt än "skämmigt". - Finns många i din situation, fullständigt onödigt att klandra dig själv!
Det finns olika grejer man kan göra för att bli kvitt ett beroende. Det finns tolvstegsprogram, andra stegprogram och så även den metoden att läsa om beroende och förstå vad det är som händer och varför.
Mitt tips är att du först och främst är ärlig mot familjen, ser till att blockera alla spelsidor och sätter upp en slags självbehärskningsgräns. Det kan t.ex. vara att du ger någon anhörig en tusenlapp som den människan får göra sig av med om du får ett återfall. Om du vill göra något sådant är dock högst individuellt, men för vissa människor så är det bra att vara införstådd med att om dom återgår till gamla vanor så kommer det svida ekonomiskt.
I övrigt så kan du också försöka förstå vad som händer med följande:
När du känner en impuls att spela, så medge att det enbart är vad det är, en impuls. Det är inget behov, bara en impuls i din hjärna som poppar upp och säger: "Tja, ska vi ha lite kul?!" som går att ignorera. Sedan är det bra att aktivera sig med någonting annat precis vid de tillfällena där suget är som starkast. Sen när du får dina impulser att spela så kan du tänka "Hej, gamla tankebanor/impulser, jag vet att du vill att jag ska spela, men det vill inte jag!".
Lycka till, det är inget att skämmas över!
Klart det finns många i min situation men det är ju inte mycket mindre skämmigt för det. Sen har du nog rätt i att jag bör stänga ner mitt sista konto också. Sen är det svårt att ge 1000 kr till någon vid återfall när man inte har 1000 kr..
Jo tack Jaffe. Sjukt egentligen har medan jag spelat bort pengar suttit o smackat mig själv i pannan och tänkt typ: "Fy fan va dum i huvudet jag är" och sen fortsatt..