2012-01-10, 15:27
  #1
Medlem
jenny747s avatar
...ja vad har vi att säga om dessa?

jag är lite sugen på att köpa en soffa därifrån (har inte varit och provsuttit än, alvesta är ju lite.. off) som verkar ha ett schysst pris (4000 för en tresits bäddsoffa, som är vändbar).

även om 4000 inte är så mkt pengar vill jag ju inte att den ska bli dålig snabbt. lite nopprig kan jag tåla och även nedsutten, men inte på för kort tid (jag är en sån som sitter på samma ställe hela tiden, så nedsutten nästan räknar jag med att den kommer bli)

någon som har erfarenhet av BP?
får man en hyfsad möbel för ett hyfsat pris?
hur är det med leverans och sånt?
är det ens värt en bilfärd dit?

edit: länk: http://www.bpmobler.se/
länk till soffan jag funderar på: http://www.bpmobler.se/prod/Silo-bad..._63838/SWE/SEK
Citera
2012-01-22, 13:32
  #2
Medlem
Najsels avatar
Jag och mitt ex köpte en soffa därifrån, en relativt stor grå/svart fyrsits soffa (divan) för 8 lax. Kvaliteten var väl helt ok för det priset. Det jag kunde störa mig lite på var kuddarna, de tappade formen och blev sunkiga, men så är det väl med det flesta tygsoffor.

Tittar man istället på vad man får för priset så ligger BPM helt klart i topp gentemot IKEA t.ex. Bra soffor "att börja med".
Citera
2012-01-23, 02:10
  #3
Medlem
offe_mans avatar
Som alla andra mindre möbelvaruhus är de väl hyfsat dyra men bra grejer. Köpte min skinnsoffa därifrån, och fick den gratis hemkörd helt utan problem.

och de har även en otroligt god restaurangavdelning
Citera
2015-03-09, 16:25
  #4
Medlem
Börja inte att jobba där dock....
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in