2012-01-09, 13:58
  #1
Medlem
Zelogaths avatar
Hej!

Har lite funderingar till dessa s.k smoothies-

Ersätter en smoothie en påse pulverdryck?
Finns det några billigare alternativ?


Jag tänkte inleda ännu en vlcd-kur men jag kräks på dessa påsar man blandar med vatten.
Har försökt göra som vissa har föreslagit och blandat med light-dricka men det går verkligen inte, det blir nästan värre!

Men dessa smoothies tycker jag faktiskt är goda och smakar nyttigt!
Men såvitt jag förstår så kostar en smoothie ca 15:-, dvs något som skulle vara alldeles för dyrt i längden.

Det finns inget pulver som smakar som dessa smoothies?
Eller billigare varianter?

Jag är diciplinerad och kan dricka sånt jag tycker är äckligt, men det säger ju sig själv att det skulle vara mycket roligare om man faktiskt gillar det!

Tack på förhand!
Citera
2012-01-09, 14:04
  #2
Medlem
Opppes avatar
har du testat campridgekuren? Jag tycker själv att deras vlcd smaker är det godaste samt att dom innehåller mer näringsämnen i varje påse så du behöver bara ta 3 om dagen för att få i dig all näring man behöver. För att svara på frågan så ersätter smoothiena en påse vilket även en av allevos snackbar gör också sen kan du självklart kombinera alla olika företag och dess smaker med varandra, vet att det blir dyrt men blir billigare att dricka allevo än vad det blir med riktigt mat. Tps på smaker som är gott är vanilj på cmabridge blandat med lite kanel smaker som risgrynsgröt i flytande form. Mint choklad är min favorit och älskar den också cambridge sen är modifast caffe latte en riktigt höjdare har jag hört av min bror!

Allevos bars är också goda och väldigt mättande faktiskt!
Citera
2012-01-09, 14:20
  #3
Medlem
MrBodys avatar
Brukar bli dyrt att köpa färdigpaketerade portionspåsar med pulver. Blir betydligt billigare om du köper hem en större mängd, t ex Meal-Pro Regular eller Diet-Pro från Gymgrossisten och sen blandar efter behov. På Prisjakt kan du enkelt jämföra kilopriset på populära måltidsersättare, http://www.prisjakt.nu/kategori.php?...rank#prodlista

Smoothies kostar lite mer, men du slipper blandningsmomentet. Vad jag vet så blir det svårt att komma undan billigare än 10-15kr om du ska köpa färdiga smoothies.


Bars kan också vara smidigt att ha med sig, Men gå inte till Ica och köp för 20kr/st, utan leta runt lite så kan du komma undan för halva priset, t ex http://www.svensktkosttillskott.se/#...ter/allevo_bar (finns bars för 5-10kr också, men nu syftar jag på Allévo)
Citera
2012-01-09, 14:28
  #4
Medlem
Zelogaths avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Opppe
har du testat campridgekuren? Jag tycker själv att deras vlcd smaker är det godaste samt att dom innehåller mer näringsämnen i varje påse så du behöver bara ta 3 om dagen för att få i dig all näring man behöver. För att svara på frågan så ersätter smoothiena en påse vilket även en av allevos snackbar gör också sen kan du självklart kombinera alla olika företag och dess smaker med varandra, vet att det blir dyrt men blir billigare att dricka allevo än vad det blir med riktigt mat. Tps på smaker som är gott är vanilj på cmabridge blandat med lite kanel smaker som risgrynsgröt i flytande form. Mint choklad är min favorit och älskar den också cambridge sen är modifast caffe latte en riktigt höjdare har jag hört av min bror!

Allevos bars är också goda och väldigt mättande faktiskt!
Jag har inte testat Cambridge men har hört mycket bra om den!
Dock ska det tydligen vara mycket dyrare än de man hittar på t.ex ICA; hur mycket skiljer sig priset?

Låter bra att det bara är tre gånger om dagen då det är svårt att komma ihåg att ta en dryck fem gånger om dagen tycker jag.
Citat:
Ursprungligen postat av MrBody
Brukar bli dyrt att köpa färdigpaketerade portionspåsar med pulver. Blir betydligt billigare om du köper hem en större mängd, t ex Meal-Pro Regular eller Diet-Pro från Gymgrossisten och sen blandar efter behov. På Prisjakt kan du enkelt jämföra kilopriset på populära måltidsersättare, http://www.prisjakt.nu/kategori.php?...rank#prodlista

Smoothies kostar lite mer, men du slipper blandningsmomentet. Vad jag vet så blir det svårt att komma undan billigare än 10-15kr om du ska köpa färdiga smoothies.


Bars kan också vara smidigt att ha med sig, Men gå inte till Ica och köp för 20kr/st, utan leta runt lite så kan du komma undan för halva priset, t ex http://www.svensktkosttillskott.se/#...ter/allevo_bar (finns bars för 5-10kr också, men nu syftar jag på Allévo)
Har du några erfarenheter av Gymgrossistens bantningsgrejer?
T.ex smaken?


Jag är ofta skeptiskt inställd till när folk säger att drycker är gott då en vän till mig älskar Nutriletts chokladdryck och jag själv tycker att det är en av de värsta på marknaden

Det enda som jag med säkerhet kan säga är gott är just Allevo Smoothies och då har jag testat pulverdryckerna av både Naturdiet, Nutrilett och Allevo innan- ingen är god, men Naturdiets "ananas" går att få i sig.

Sedan tar ni båda upp BARS, själv har jag hört att det ska vara mycket skit i dessa och att man mer eller mindre kan ta en chokladbit istället för att dessa pumpas med socker och annat onödigt.
Stämmer detta?


Jag är ganska värdelös på att jämföra pulverdieter med vanlig mat kostnadsmässigt, det känns ju alltid som att dieterna är dyrast då man oftast köper allt på en gång.
Självklart är det individuellt men vad ligger omkostnaderna på månadsvis för mat för en person uppskattningsvis?
Och hur mycket skulle en månads förtäring av t.ex Cambridge kosta?
Citera
2012-01-09, 14:40
  #5
Medlem
Du säger att du är diciplinerad men behöver ändå gå på en vlcd kur för att gå ner i vikt
Citera
2012-01-09, 14:53
  #6
Medlem
Zelogaths avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sceptique
Du säger att du är diciplinerad men behöver ändå gå på en vlcd kur för att gå ner i vikt
Prova själv att äta samma sak varje dag under en väldigt lång tid- många ger upp pga detta.
Håll dig till det tråden handlar om, annars har du inte här att göra
Citera
2012-01-09, 15:11
  #7
Medlem
MrBodys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zelogath
Jag har inte testat Cambridge men har hört mycket bra om den!
Dock ska det tydligen vara mycket dyrare än de man hittar på t.ex ICA; hur mycket skiljer sig priset?

Låter bra att det bara är tre gånger om dagen då det är svårt att komma ihåg att ta en dryck fem gånger om dagen tycker jag.

1. Har du några erfarenheter av Gymgrossistens bantningsgrejer?
T.ex smaken?


2. Sedan tar ni båda upp BARS, själv har jag hört att det ska vara mycket skit i dessa och att man mer eller mindre kan ta en chokladbit istället för att dessa pumpas med socker och annat onödigt.
Stämmer detta?


Jag är ganska värdelös på att jämföra pulverdieter med vanlig mat kostnadsmässigt, det känns ju alltid som att dieterna är dyrast då man oftast köper allt på en gång.
3. Självklart är det individuellt men vad ligger omkostnaderna på månadsvis för mat för en person uppskattningsvis?
Och hur mycket skulle en månads förtäring av t.ex Cambridge kosta?


1. Har smakat MealPro Choklad och tycker den smakade kanon. Om du läser igenom omdömen för produkten så ser du vad andra tycker, (vissa kan dock vara lite väl färgade i sina omdömen) http://www.gymgrossisten.com/1/sv/ar...o-regular-1-kg

2. Det beror givetvis på vilket syfte man tar den i. Som hungerdämpande tycker jag en Allévobar mättar bättre än en Snickers. Leta efter bars med högt protein innehåll. Se till att dem inte består av 70% kolhydrater eller heter "EnergyBar Booost" osv, då kan du lika gärna köra på godis för plånbokens skull.

3. 1600-1800kr i matkostnad ligger snittet på för en vuxen man. Ska man ha bra & näringsrik mat blir det dyrare. Cambrige, Xtravaganza, Prenet mfl ligger omkring 500-800kr/vecka för deras påsar.
Citera
2012-01-09, 15:20
  #8
Medlem
Zelogaths avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrBody
1. Har smakat MealPro Choklad och tycker den smakade kanon. Om du läser igenom omdömen för produkten så ser du vad andra tycker, (vissa kan dock vara lite väl färgade i sina omdömen) http://www.gymgrossisten.com/1/sv/ar...o-regular-1-kg

2. Det beror givetvis på vilket syfte man tar den i. Som hungerdämpande tycker jag en Allévobar mättar bättre än en Snickers. Leta efter bars med högt protein innehåll. Se till att dem inte består av 70% kolhydrater eller heter "EnergyBar Booost" osv, då kan du lika gärna köra på godis för plånbokens skull.

3. 1600-1800kr i matkostnad ligger snittet på för en vuxen man. Ska man ha bra & näringsrik mat blir det dyrare. Cambrige, Xtravaganza, Prenet mfl ligger omkring 500-800kr/vecka för deras påsar.
MealPro verkar ha fått mycket god kritik, dock undrar jag då det står att det är mellanmåltidsdrink och folk verkar dricka den när de deffar och sånt- kan man verkligen leva på det som en vlcd-kur?

Okej så om man ska göra en grov jämförelse så skulle det kosta minst 2000:- och max 3200:- i månaden om man levde på Cambridge i en månad?
Känns jäkligt dyrt!

Får se hur jag gör, i värsta fall så får jag väl köra på Naturdiet men kanske köra ett par allevo smoothies i veckan för att belöna mig med något gott
Citera
2012-01-13, 11:52
  #9
Medlem
Opppes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zelogath
Jag har inte testat Cambridge men har hört mycket bra om den!
Dock ska det tydligen vara mycket dyrare än de man hittar på t.ex ICA; hur mycket skiljer sig priset?

Låter bra att det bara är tre gånger om dagen då det är svårt att komma ihåg att ta en dryck fem gånger om dagen tycker jag.


Har du några erfarenheter av Gymgrossistens bantningsgrejer?
T.ex smaken?


Jag är ofta skeptiskt inställd till när folk säger att drycker är gott då en vän till mig älskar Nutriletts chokladdryck och jag själv tycker att det är en av de värsta på marknaden

Det enda som jag med säkerhet kan säga är gott är just Allevo Smoothies och då har jag testat pulverdryckerna av både Naturdiet, Nutrilett och Allevo innan- ingen är god, men Naturdiets "ananas" går att få i sig.

Sedan tar ni båda upp BARS, själv har jag hört att det ska vara mycket skit i dessa och att man mer eller mindre kan ta en chokladbit istället för att dessa pumpas med socker och annat onödigt.
Stämmer detta?



Jag är ganska värdelös på att jämföra pulverdieter med vanlig mat kostnadsmässigt, det känns ju alltid som att dieterna är dyrast då man oftast köper allt på en gång.
Självklart är det individuellt men vad ligger omkostnaderna på månadsvis för mat för en person uppskattningsvis?
Och hur mycket skulle en månads förtäring av t.ex Cambridge kosta?

Att äta 3 gånge rom dagne passar mig mycket bättre också då 5 gånger känns för ofta!

Barsen är det inget fel på alsl anledningen till att de är mycket bättr än vanligtgodis är pga att det innehåller myket näringsämnen och skulle inte alls säga att det är dåligt med deras bars!

Cambridge kostar ca 500 kronor i veckan vilket är 21 måltider ca 200 kronor i månaden och 24 kronor per måltid. och ca 72 kronor per dag! då man äter 3 stycken om dagen! Allevo kostar som du sa ca 15 kronor styck och du måste äta 5 stycken om dagen vilket innebär att det kostar 75 kronor dvs dyrare.

2000 kronor är väl ungefär vad en medelsvennson lägger på mat i månden så ungeför samma pris blir det!

Cambridge är enligt mig mycket bättre än Allevo då det Smakar bättre kostar lite mindre dock inte anmärkningsvärt du får i dig mindre kalorier än med Allevo per dag samt att du behöver ta 3 påsar om dagen vilket jag anser positivt medan andra tycker att det är negativt då de vill "äta" så ofta som möjligt!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in