• 5
  • 6
2012-01-07, 16:52
  #61
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av theman550
Jag tror att skulden är från en gammal utbildning, hon tog en liten sväng för ett tag sedan och ändrade inriktning. Kan man behöva betala skulden om man går en utbildning som lånet inte var taget för från första början?

Om det handlar på pengar från CSN, och hon gick någon utbildning, slutade, väntade ett tag och sedan började på en ny - så kan det vara att CSN har skickat ett återbetalningskrav till henne, på den första skulden.

Men hon är inte återbetalningsskyldig så länge hon pluggar på en CSN-berättigad utbildning. Skicka ett email till CSN och säg att hon pluggar, så flyttar de kravet tills efter hennes nuvarande utbildning.
Citera
2012-01-08, 11:28
  #62
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av theman550
Lugna folket, självklart ska jag låna ut pengarna! Det var av rent intresse jag frågade.

Det är frågan om att hon är nära på att betala av ett gammalt studielån och hon vill ha lite hjälp så att hon kan bli av med det sista en gång för alla. Hon bor inte hemma men studerar, så tight budget.

Men då vet jag, runt 200 spänn går jag back! Tack för alla svar


så hon ska ta ett lån för att betala tillbaka ett lån......
Citera
  • 5
  • 6

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in