Tjena Flashbackvänner!
Jag har ett litet hunddilemma som jag skulle behöva lite tips med.
Min svärmor har en liten/medelstor hund (blandras med någon terrier) som är egentligen en gullig hund men som är totalt bortskämd. (d.v.s svärmor har noll pli på den)
Hunden har förutom väldigt stark "flockkänsla" även en stark skyddsinstinkt. Problemet som jag ser det är att den skyddar våra barn så pass mycket att det nu har hänt flera incidenter där den har gått till anfall och även bitit mina barns kompisar.
Sista incidenten så var det ytterst nära att min granne (med all rätt) ville polisanmäla min svärmor. Jag lyckades dock desarmera situationen genom att skälla ut svärmor och säga att nu får hon ta och göra sig av med hunden (Inte så pedagogiskt men vad gör man?)
Nu har svärmor bokat tid för avlivning. Barnen är helt förtvivlade (de har ju vuxit up med hunden) samtidigt som man känner att det det är ju en bra hund bara den hade hamnat hos rätt ägare.
Man har läst en del skräckhistorier på nätet om folk som skänkt sina hundar via diverse blocketannonser och att de senare hamnar i organiserade hundslagsmål eller på en kinabuffe.
Någon som har tips på vad man kan göra? har kollat med hundstallet men de tar inte emot...
Tack på förhand!